Filipce: Nuk ka vend për panik – masa është e dimensionuar për të mbrojtur pacientët me rrezik të lartë, pa keqpërdor sistemin

Këtë mëngjes, Ministri i Shëndetësisë dr. Venko Filipçe u takua me përfaqësuesit e shoqatave të pacientëve. Në takim, ata paraqitën propozimet e tyre për zbatimin e vazhdueshëm të vendimit të Qeverisë mbi rekomandimin e Komisionit për Sëmundjet Infektive, për kthimin e të sëmurëve kronikë në punë, duke mos abuzuar me sistemin.

“Isshtë një kategori e gjerë dhe ideja është ta zvogëlojmë atë në nënkategori në mënyrë që të mos abuzojmë me sistemin dhe të jemi të drejtë me të gjithë, dmth ata që duhet të jenë në shtëpi dhe që janë vërtet të rrezikuar, të qëndrojnë në shtëpi. “Problemi i vërtetë është se ne kemi qenë dëshmitarë të abuzimeve,” tha Filipce.

Të sëmurët kronikë kanë kohë deri në 23 shtator për të vizituar një specialist dhe për të marrë një konfirmim se për shkak të diagnozës dhe gjendjes së tyre nuk do të mund të kthehen në punë. Në mënyrë që ata të jenë në gjendje ta bëjnë këtë, takimet shtesë do të lëshohen në Emërimin Tim dhe e-ambulancën. Nëse deri më 23 shtator këta pacientë nuk arrijnë faturat, do të ketë vend për zgjatje.

“Fillimisht ideja ishte përgatitja e sistemit, për të bërë ndryshime në rregulla, për të lejuar pacientët të jenë në gjendje të bëjnë një ekzaminim sipas kësaj strategjie të re, për atë që me të vërtetë ka nevojë të ulet në shtëpi, për shkak të kompleksitetit të një sëmundje të caktuar kronike, ose për shkak të se në një moment të caktuar ka një përkeqësim të situatës. Sidoqoftë, kjo duhet të përcaktohet nga një mjek specialist, dhe jo sipas një sëmundje kronike të diagnostikuar më parë. “Pacienti mund të marrë një certifikatë ose çertifikatë të përshtatshme nga një specialist dhe kështu të pushohet nga puna.” – shpjegon Filipce.

Filipce thekson se nuk ka vend për panik sepse masa është e dimensionuar për të mbrojtur pacientët në rrezik.

“Më lejoni të jem i qartë për të sqaruar dilemat, dhe natyrisht për të lehtësuar panikun, sepse nuk ka vend për panik apo pakënaqësi. Kjo masë është dimensionuar në mënyrë që të mbrojë shëndetin e kësaj kategorie kritike të qytetarëve. Së pari, ndryshimi i rregulloreve të pushimeve mjekësore në Fondin e Sigurimeve Shëndetësore do të lejojë që mjeku specialist të japë një vërtetim për mungesë në punë për një kohë të pacaktuar ose për një periudhë të caktuar kohe, shumë më gjatë se sa lejohej më parë, pa ekzaminime kontrolli, dërgimin të komisioneve, provime shtesë. Pra, në mënyrë që të lehtësohet komunikimi, qasja tek pacientët, ky vendim për t’u kthyer në punë për të gjithë të sëmurët e tjerë kronikë, të cilët nuk kanë nevojë të marrin këtë certifikatë do të jetë nga 23 shtatori, kështu që do të mbetet koha e mjaftueshme në periudhën tjetër dhe do të ketë dhe kushte të mjaftueshme për caktimin e takimeve përmes sistemit MojTermin dhe termave shtesë për klinikën elektronike. “- tregon Filipce.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Filipce: Nuk ka vend për panik – masa është e dimensionuar për të mbrojtur pacientët me rrezik të lartë, pa keqpërdor sistemin

 • 05/03/2021 at 16:47
  Permalink

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people for this topic, but
  you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

  Reply
 • 05/01/2021 at 05:35
  Permalink

  Hey there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for
  sharing!

  Reply
 • 04/28/2021 at 13:32
  Permalink

  We’re a group of volunteers and opening a brand
  new scheme in our community. Your website offered us with useful info to work on. You have performed
  a formidable activity and our whole group can be thankful to you.

  Reply
 • 04/25/2021 at 12:02
  Permalink

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any recommendations for first-time blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *