Ministria e shëndetësisë: Që të mos ketë keqpërdorime, të sëmurët kronik duhet të marrin certifikatë nga mjeku deri më 23 shtator

Të sëmurët kronikë kanë afat deri në 23 shtator për të vizituar një specialist dhe për të marrë një vërtetim ku thuhet se për shkak të diagnozës dhe gjendjes së tyre ata nuk do të mund të kthehen në punë për të shmangur abuzimin me sistemin dhe për të mos qëndruar në shtëpi dhe ata që mund të shkojnë në punë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se për të zbatuar këtë vendim, do të ketë takime shtesë të “Moj terim” dhe një e-ambulancë. Nëse deri më 23 shtator këta pacientë nuk arrijnë të marrin certifikatat, do të ketë vend për zgjatje.

Ky është përfundimi nga takimi i mëngjesit i Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe me përfaqësuesit e shoqatave të pacientëve. Në takim, tha Ministria, ata paraqitën propozimet e tyre për zbatimin e vazhdueshëm të vendimit të Qeverisë mbi rekomandimin e Komisionit për Sëmundjet Infektive, që të sëmurët kronikë të kthehen në punë, ndërsa nuk abuzojnë me sistemin.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Ministria e shëndetësisë: Që të mos ketë keqpërdorime, të sëmurët kronik duhet të marrin certifikatë nga mjeku deri më 23 shtator

 • 07/29/2021 at 03:49
  Permalink

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job
  and our whole community will be thankful to you.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *