Raporti për klimën e investimeve në Shqipëri, DASH: Bashkë me M.Veriut perceptohen si vendet më të korruptuara në Ballkanin Perëndimor

Pavarësisht nga një kornizë e shëndoshë ligjore dhe përparimit në reformën elektronike, investitorët e huaj e perceptojnë Shqipërinë si një vend të vështirë për të bërë biznes. Ata përmendin korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimin publik dhe zbatimin e dobët të kontratave si probleme të vazhdueshme në Shqipëri”.

Kështu deklaron Departamenti Amerikan i Shtetit në raportin e fundit për klimën e investimeve në Shqipëri.

Sipas DASH, raportimet e korrupsionit në prokurimet qeveritare janë të zakonshme. “Përdorimi në rritje i kontratave të partneritetit publik privat (3P) ka ulur mundësitë e konkurrencës, përfshirë investitorët e huaj, në infrastrukturë dhe sektorë të tjerë. Analizat e dobëta të kostos dhe përfitimit dhe mungesa e ekspertizës teknike në hartimin dhe monitorimin e kontratave 3P janë shqetësime të vazhdueshme. Investitorët amerikanë sfidohen nga korrupsioni dhe vazhdimi i praktikave informale të biznesit. Disa investitorë amerikanë janë përballur me mosmarrëveshje të diskutueshme tregtare si me ente publike dhe private, duke përfshirë disa që shkuan në arbitrazh ndërkombëtar. Në 2019 dhe 2020, përpjekja për investime e një kompanie amerikane dyshohet se u pengua nga disa vendime gjyqësore dhe veprime të dyshimta të palëve të interesuara të përfshira në një mosmarrëveshje mbi investimin”, deklaron DASH

Sipas raportit, të drejtat e pronës vazhdojnë të jenë një sfidë në Shqipëri sepse titulli i qartë është i vështirë për t’u fituar. “Ka pasur raste që individë dyshohet se manipulojnë sistemin gjyqësor për të marrë tituj të paligjshëm të tokës. Mbivendosja e titujve të pronave është një çështje serioze dhe e zakonshme. Procesi i kompensimit për tokën e konfiskuar nga ish-regjimi komunist vazhdon të jetë i rëndë, joefikas dhe i papërshtatshëm. Sidoqoftë, parlamenti miratoi një ligj mbi regjistrimin e kërkesave të pronës në 16 Prill, i cili do të sigurojë një lehtësim për mbajtësit e titullit.

Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit 2019 të Transparency International e renditi Shqipërinë në vendin e 106-të nga 180 vende, një rënie prej shtatë vendeve nga 2018. Si pasojë, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut tani perceptohen si vendet më të korruptuara në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria ra gjithashtu 19 pika në studimin e Bankës Botërore ‘Doing Bussines 2020’, duke u renditur në vendin e 82-të nga 63-të në 2019. Megjithëse ky ndryshim mund t’i atribuohet pjesërisht zbatimit të një metodologjie të re, vendi vazhdon të ketë rezultate të dobëta në fushat e dhënies së lejeve të ndërtimit, pagimi i taksave, zbatimi i kontratave, regjistrimi i pronës, marrja e energjisë elektrike dhe mbrojtja e investitorëve të pakicave”.

DASH thekson se për të adresuar korrupsionin endemik, Qeveria e Shqipërisë (Qeveria e Shqipërisë) miratoi ndryshime kushtetuese gjithëpërfshirëse për të reformuar sistemin gjyqësor të vendit dhe për të përmirësuar sundimin e ligjit në 2016. Zbatimi i reformës gjyqësore është duke u zhvilluar, duke përfshirë vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve për pasuri të pashpjegueshme. Më shumë se gjysma e gjyqtarëve dhe prokurorëve që i janë nënshtruar vetingut janë shkarkuar për pasuri të pasqaruar ose lidhje të krimit të organizuar. BE pret që Shqipëria të tregojë përparim në ndjekjen penale të gjyqtarëve dhe prokurorëve, verifikimi i të cilëve zbuloi sjellje të mundshme kriminale. Zbatimi i reformës gjyqësore është në vazhdim, dhe përfundimi i saj pritet të përmirësojë klimën e investimeve në vend.

Raporti i DASH për klimën e investimeve në 2020 evidenton se vendi duhet të përmbushë kushte përpara konferencës së parë ndërqeveritare për çeljen e negociatave në BE. Më pas rreshton probleme të tilla:

lg.php.gif

• Korrupsioni është një pikë nevralgjike që lidhet me mungesën e dëshirës për investime të huaja.

• Mungesa e transparencës sidomos në prokurimet publike.

Kontrata të vështira për tu zbatuar.

• Korrupsioni më qeveri dhe mbi të gjitha tendera qshtë I gjithëpranishëm.

• Rritja e pakontrolluar e kontratave PPP ka shkatërruar tregun dhe ka bërë të pamundur konkurencën.

• Mungesa të analizave kosto-përfitim të këtyre kontratave ka shkatërruar garën.

• Bizneset amerikane ballafaqohen me raste korruptive dhe kërkesa par pagesa të tilla.

• Investitorë të ndryshëm amerikanë janë përballur me cështje tregtare me entitete private dhe publike përfshirë dhe arbitrazhin ndërkombëtar. Në 2019 dhe 2020 një kompani amerikane u largua si pasojë e vendimeve të dyshimta të gjyqësorit dhe vendimmarrjes në pikëpyetje të palqve të tjera në një ccështje që lidhet me investimet.

• Pronat vazhdojnë të jenë problem sidomos ccështja e ccertifikatës së pronësisë. Ka plot raste të individëve që manipulojmë sistemin gjyqësor për të marrë pronat që sjanë te tyre.

• Shqipëria perceptohet si një nga vendet me korrupsion të lartë.. korrupsioni emdemik vazhdon të minonë sundimin e ligjit dhe të manipulojë apo frenojë zhvillimin ekonomik.

• SHBA nuk figuron më vendet e para për imvestimet e huaja direkte. Kjo tregon nivelin e ulët të investimeve amerikane në vend.

Qeveria shqiptare ka kaluar disa ligje në lidhje me pronën që janë të pakoordinuara dhe jo realisht efektive. Sipas raportit të progresit të BE vendi ende nuk ka trajtuar sic duhet kompensimin e pronave. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

31 thoughts on “Raporti për klimën e investimeve në Shqipëri, DASH: Bashkë me M.Veriut perceptohen si vendet më të korruptuara në Ballkanin Perëndimor

 • 11/15/2021 at 09:52
  Permalink

  명품백I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

  Reply
 • 11/15/2021 at 09:51
  Permalink

  쇼핑몰I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

  Reply
 • 11/15/2021 at 09:42
  Permalink

  레플베이I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

  Reply
 • 11/15/2021 at 09:42
  Permalink

  티안나I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

  Reply
 • 11/15/2021 at 09:41
  Permalink

  온티티I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

  Reply
 • 11/15/2021 at 08:55
  Permalink

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.
  레플리카

  Reply
 • 11/15/2021 at 08:49
  Permalink

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

  티안나

  Reply
 • 10/28/2021 at 06:05
  Permalink

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Many thanks!

  my web page :: 메이저사이트

  Reply
 • 10/20/2021 at 10:45
  Permalink

  naturally like your web site but you have to test the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues
  and I to find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll
  definitely come again again.

  Here is my web page: 먹튀검증

  Reply
 • 09/20/2021 at 16:20
  Permalink

  Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
  tell you I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend
  any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks a ton!

  Also visit my website … 먹튀검증

  Reply
 • 09/18/2021 at 00:49
  Permalink

  I’m excited to find this web site. I need to to thank you for your time just for
  this fantastic read!! I definitely really liked every
  bit of it and I have you book-marked to look at new things in your blog.

  Here is my blog – 메이저사이트

  Reply
 • 09/15/2021 at 05:22
  Permalink

  After I originally left a comment I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added
  I receive four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Thanks a lot!

  Here is my page; 사설토토

  Reply
 • 09/12/2021 at 01:48
  Permalink

  Your style is very unique compared to other folks I’ve read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

  Stop by my homepage: 사설토토

  Reply
 • 09/10/2021 at 11:40
  Permalink

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great
  blog like this one these days.

  Feel free to surf to my webpage 메이저사이트

  Reply
 • 09/08/2021 at 13:16
  Permalink

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Here is my web-site – 소액결제현금화

  Reply
 • 09/08/2021 at 00:26
  Permalink

  This article will assist the internet people
  for creating new webpage or even a weblog from start to end.

  my web-site; 홀덤사이트추천 (Janeen)

  Reply
 • 09/07/2021 at 23:15
  Permalink

  Howdy would you mind letting me know which hosting company
  you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Thanks, I appreciate it!

  Also visit my blog post; 해외축구중계

  Reply
 • 09/03/2021 at 18:55
  Permalink

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my
  own blog and would like to find out where u got this from.
  thanks a lot

  Feel free to visit my web blog 스포츠무료중계

  Reply
 • 09/03/2021 at 11:08
  Permalink

  First of all I want to say awesome blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally
  wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations
  or tips? Kudos!

  Stop by my web blog – 꽁머니

  Reply
 • 09/02/2021 at 23:06
  Permalink

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the
  expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

  Here is my homepage: 토토사이트

  Reply
 • 09/01/2021 at 23:14
  Permalink

  Somebody essentially assist to make severely posts I’d state.
  That is the first time I frequented your web page and up to now?

  I surprised with the analysis you made to make this particular
  put up extraordinary. Fantastic task!

  my blog :: 먹튀사이트 [Rueben]

  Reply
 • 08/20/2021 at 21:53
  Permalink

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to help other people.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *