Vendimi për rishikim të buxhetit, pas paketës së katërt ekonomike njofton Bekteshi

Ministria e Financave tek tani do të bëjë analizë nëse nevojitet një ri-planifikim i ri i buxhetit të shtetit. Së pari, në tryezë duhet të përcaktohet grupi i katërt i masave ekonomike, sa do të kushtojë dhe si do të ndikojë në buxhet, që pastaj të vendoset nëse do të ketë rishikim të dytë, thonë nga Ministria e Financave. Disa komuna kanë paralajmëruar tashmë për vështirësi financiare nëse shpenzimet për punonjësit e përkohshëm bien në llogari të tyre.

Sipas ministrit Bekteshi, do të bëhet fjalë kryesisht për stimuj tatimor dhe subvencione të drejtpërdrejta për kompanitë, veçanërisht nga sektorët që preken më shumë dhe që ende nuk kanë leje pune nga shteti.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

62 thoughts on “Vendimi për rishikim të buxhetit, pas paketës së katërt ekonomike njofton Bekteshi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *