Masat e reja ekonomike, vetëm për kategori të caktuara

Qytetarët dhe ndërmarrjet do të duhet të presin paketën e re të ndihmës nga Qeveria deri në fund të javës së ardhshme. Përkundër njoftimeve për pakon e katërt të masave, kjo nuk është gati dhe nuk dihet se çfarë dhe kush do të mbështetet financiarisht. Sa para do të ndahen për të, do të dihet nga e hëna.

Të ndihmohen edhe sektorët në të cilët janë ndihmuar edhe më parë dhe që lidhet drejtpërdrejt me procesin arsimor, me kujdesin e fëmijëve parashkollorë- deklaroi Fatmir Bytyqi, Zëvendës Kryeministër i Ekonomisë.

Ndërkohë, ekipi ekonomik i qeverisë ka dhënë deklarata të ndryshme mbi temën e rishikimit për disa ditë tani. Ministrat dalin me informacione dhe data të ndryshme se kur do të publikohet rishikimi, ose nëse do të ketë një shkurtim të ri të shpenzimeve buxhetore të institucioneve. Por askush nuk ka dalë me detaje, se nga do të sigurohen paratë për shpenzimet prioritare deri në fund të vitit.

Ne nuk duam të lëmë hapësirë që në fund të vitit të themi se na duheshin fondet, por kemi 80% realizim. Ajo që është e pranueshme është 95% dhe mbi këtë realizim i shpenzimeve buxhetore. “Çdo gjë tjetër duhet të jetë në favor të ndihmës kundër Kovid 19- pohoi Fatmir Bytyqi -Zëvendës Kryeministër i Ekonomisë.

Lidhur me sigurimin e parave dhe huamarrjeve të reja, Bytyqi vuri në dukje se rregullat për huamarrje që zbatohen në kushte normale nuk do të respektohen në një periudhë të krizës shëndetësore, do të thotë, do të merren kredi të reja. VMRO-DPMNE reagoi ndaj konferencës për shtyp të Bytyqit, duke thënë se qeveria nuk ka asnjë plan ekonomik, sepse 40,000 persona tashmë kanë humbur vendet e tyre të punës për shkak të pandemisë, shteti mori borxh një miliard euro, energjia elektrike u shtrenjtua dhe një bankë me 200 milion euro dështoi dhe e gjithë kjo vetëm për disa muaj.Alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Masat e reja ekonomike, vetëm për kategori të caktuara

 • 10/15/2021 at 13:15
  Permalink

  Protecting E-Commerce Sites From a Hacker
  To make the surface of a document look more professional, many companies use
  pastes. Although pastes may not have the same visual effect as
  handmade designs or embossing, they are still widely used and can create an impressive effect in many cases.
  The best way to achieve the professional look is to use a paste that contains a high amount
  of glue.

  P Paste A popular type of paste for presentations and other
  tasks is hibp pastes. Hibp pastes are thick, white ointment-like pastes that contain a high percentage of
  glue. They vary greatly in consistency, being either heavier or lighter than ointment-based pastes, and as such
  are stiffer and thicker. In addition to being stiffer, hibp
  pastes tend to be more dense, which gives them a
  better ability to hide defects and stay put longer.

  Personal information may be transmitted via hibp pastes.
  Because of the heavy nature of the paste, many businesses choose to only provide information on their company website or to partners through
  these pastes. This allows those who need the personal information to access it without compromising the company’s
  website, allowing them to still sell products or communicate
  with past and current customers. The information that can be transmitted through hibp
  pastes includes full names, email addresses, contact information, address history, and
  recent additions to the company’s database. As a result, many
  of the most popular and reliable pasting services do not advertise
  their ability to transmit personal information; this
  makes it much more difficult for a hacker to obtain a client’s personal information through a paste site.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *