Bytyqi për TV 21: Qëllimi ynë është të rrisim pagën mesatare për 20,000 denarë për 4 vjet

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi thotë se synimi i qeverisë së re është që paga mesatare të bëhet 34,500 denarë.

“Në projeksionet që kemi bërë, synimi ynë është paga mesatare të jetë 34,500 denarë, ne po flasim për një pagë neto, nuk po flasim për një pagë bruto. “Nga ana tjetër, ne thamë se rritja e pensioneve do të vazhdojë, pas kapërcimit të krizës, me rreth 20% në 4 vjet, plus, për herë të parë, ne do të vendosim një pension minimal.” tha Bytyqi në emisionin “EU Click” në TV 21.
Kjo pritet të ndodhë duke stabilizuar situatën ekonomike dhe duke u përballur me krizën pandemike.

“Ne do të synojmë të rrisim pagën minimale me 20-30%, unë them që gjatë mandatit 4-vjeçar. Unë e them në përqindje ose vlerë absolute prej 20 mijë denarë ” thotë Bytyqi.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Bytyqi për TV 21: Qëllimi ynë është të rrisim pagën mesatare për 20,000 denarë për 4 vjet

 • 04/14/2021 at 19:05
  Permalink

  I really love your blog.. Great colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself? Please reply
  back as I’m attempting to create my very own website and want to find out where you got this from or exactly what the theme is
  named. Thanks!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *