Erdogan Macronit : Do të keni shumë telashe me mua

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se disa që e dinë se Turqia është një vend i rëndësishëm po përpiqen në çdo mënyrë të mundshme për të vendosur kontroll dhe qeverisur atë vend, por që ata nuk do të kenë sukses.

– Nuk ka dyshim se disa natën e 15 korrikut 2016 ishin në të njëjtat pozicione dhe po prisnin të thoshin se grushti i shtetit pati sukses dhe se “djemtë tanë patën përsëri sukses”. “Por atë natë ne pamë që kur njerëzit të ngriheshin në këmbë, armiqtë nuk do të përfitojnë nga tanket, topat, armët, media apo mbështetja ndërkombëtare”, tha Erdogan në një fjalim në një simpozium 40-vjeçar në Stamboll. që prej grushtit të shtetit të 12 shtatorit 1980.

Ai theksoi se çdo grusht shteti ushtarak kryhet për të kompensuar mangësitë dhe dështimet e një të mëparshmi.

Ai gjithashtu komentoi mbi zhvillimet në Mesdheun lindor, si dhe rolin e Francës dhe presidentit të saj, Emmanuel Macron, në rajon.

– Z. Macron, do të keni shumë telashe me mua. Ju nuk e dini historinë. Ju nuk e dini as historinë e Francës. Prandaj, mos u merrni me popullin turk dhe Turqinë. “Ju nuk mund të na mbani leksione mbi njerëzimin,” tha ai.

Ai i tha Greqisë dhe autoriteteve të saj se po bënin një gabim me atë që po ndodhte në Mesdheun lindor.

– Po bën keq. Mos shko në atë mënyrë, do të mbetesh plotësisht vetëm – shtoi Erdogan.

Më në fund, ai shtoi se Turqia nuk ka në plan të kërkojë ndihmë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) siç do të dëshironte.

– Nuk ka më një derë për ne që quhet FMN, ne jemi të mjaftueshëm më vete. “Ky vend është i vetë-mbështetur,” tha Erdogan. pres24/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *