Zhan Mitrev për djalin terrorist Filan Mitrev: “U përpoqa ta ndihmoj, por ai zgjodhi rrugën më të tmerrshme”

“Ndërsa ishte i mitur, u përpoqa ta ndihmoja sa më shumë nga një distancë prej 2,000 kilometrash. “Por ajo shkoi në mënyrë të gabuar dhe 6 vjet më parë kontakti u ndërpre”, tha Dr. Zhan Mitrev për sitel.

Kjo deklaratë vjen pas informacionit që u shfaq dje se 25-vjeçari Filan Mitrev, një maqedonas me shtetësi gjermane, kohët e fundit u paraqit para një gjykate gjermane për të dhënë përgjigje për krimin e “terrorizmit”. Ai u arrestua në nëntor 2019 nga policia gjermane së bashku me dy të dyshuar të tjerë, të moshës 21 dhe 22 me origjinë turke, nën dyshimin për komplotin e një sulmi terrorist.

Mediat gjermane, të cilat raportojnë detaje të gjyqit, shkruajnë se Filan deklaroi se ai ishte naiv, kishte një fëmijëri të lumtur dhe kurrë nuk u godit nga prindërit e tij.

“Ai tani është 25 vjeç dhe nëse shkel ligjin ai do të mbajë përgjegjësinë e tij. “Më vjen shumë keq që si i ri me të gjitha mundësitë, ai zgjodhi rrugën më të frikshme dhe më të pakuptimtë në jetën e tij”, shton Dr. Mitrev për “Sitel”.

Sipas mediave gjermane, Filan ndryshoi fenë e tij disa vjet më parë dhe tani është pjesë e Islamit radikal dhe një anëtar i xhihadistëve. Ai më parë ishte përballur me sistemin gjerman të drejtësisë, i cili e dënoi atë me dy vjet e gjysmë burg për zhvatje dhe sulm fizik.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *