Borrell: BE nuk mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka paralajmëruar se nëse Bashkimi Evropian nuk stabilizon Ballkanin dhe nuk e zgjidh çështjen e Kosovës dhe Serbisë, nuk do të mund të konsiderohet si forcë gjeopolitike.

Në një intervistë për Financial Times, Borrell ka thënë se Ballkani paraqet një shqetësim për Brukselin.

“Nëse nuk e stabilizojmë Ballkanin, do të jetë e vështirë të konsiderojmë veten një forcë gjeopolitike, sepse askush tjetër nuk do ta bëjë këtë, vetëm evropianët”, tha ai.

Borrell tha se Brukseli angazhohet për integrimin gradual të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, por që ka mosmarrëveshje të shumta midis Serbisë dhe Kosovës. Klantv/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Borrell: BE nuk mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

 • 04/13/2021 at 14:53
  Permalink

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my
  zynga group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thank you

  Check out my web site – cbd

  Reply
 • 04/12/2021 at 10:26
  Permalink

  When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on whenever a
  comment is added I get four emails with the exact same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?

  Thank you!

  Feel free to visit my page – delta 8 thc

  Reply
 • 02/25/2021 at 21:47
  Permalink

  I know this if off topic but I’m looking into
  starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would
  be greatly appreciated. Appreciate it

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *