Imunologu bullgar: Jo të gjithë njerëzit do të guxojnë të vaksinohen kundër Covid-19

Jo të gjithë njerëzit do të lejohen të vaksinohen kundër Covid-19.

Imunologu bullgar Vladislav Zhemchugov thotë se ka sëmundje që kundërindikohen absolutisht me vaksinimin e koronavirusit. Ndalimi zbatohet veçanërisht për pacientët që marrin ilaçe imunosupresive – për shembull për kancerin.

Shpjegoni se në çdo rast vetëm mjeku i pacientit mund të lëshojë një leje vaksinimi.

Përveç kësaj, imunologu tregon sëmundjet inflamatore, autoimune, lupus eritematozin dhe sëmundjet sistemike të gjakut si një kundërindikacion absolut për vaksinimin e koronavirusit.

Më herët, Ancha Baranova, një profesore në Universitetin George Mason dhe një doktoreshë e shkencave biologjike, tha se vaksina e koronavirusit rus Sputnik V nuk ishte përgjigjja përfundimtare transmeton faktor.mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Imunologu bullgar: Jo të gjithë njerëzit do të guxojnë të vaksinohen kundër Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *