Izraeli bllokim/izolim tre-javor në të gjithë vendin për shkak të Covid-19 – MKALB.MK

Izraeli do të rivendosë një bllokim të rreptë të ri në vend këtë javë mes një rritjeje kokëfortë të rasteve të koronavirusit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu e bëri njoftimin në një fjalim televiziv transmeton aljezeera.

Duke filluar të Premten, në prag të Vitit të Ri Hebre, shkollat, restorantet, qendrat tregtare dhe hotelet midis bizneseve të tjera do të mbyllen dhe kufizimet në lëvizje do të vendosen.

Kyçja pritet të zgjasë të paktën tre javë, kur masat mund të lehtësohen në varësi të sëmundshmërisë.

Izraeli ka parë një rritje në rastet gjatë javëve të fundit që masa më të buta nuk arritën të rrëzoheshin. Tani ka një nga shpërthimet më të këqija në botë, i përshtatur për popullsinë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *