LSDM: Kartela pagesore për pensionistët, të papunët dhe prindërit e vetëm

Qeveria e udhëhequr nga LSDM në mandatin e ri vazhdon të krijojë dhe zbatojë masa që ndihmojnë qytetarët dhe kompanitë të kalojnë më lehtë këtë periudhë të vështirë të pandemisë me koronavirusin, tha LSDM.

Grupi i katërt i masave anti-krizë, i cili do të paraqitet së shpejti, do të pasqyrojë nevojat reale të kompanive dhe qytetarëve dhe do të stimulojë më tej ekonominë.

Për të stimuluar konsumin privat dhe për të rritur fuqinë blerëse, kartat e pagesës do të lëshohen gjithashtu për pensionistët me pensione deri në 15,000, punëkërkues pasivë dhe prindër të vetëm.

Paketa përfshin gjithashtu stimuj për të rivendosur njerëzit që u pushuan nga puna gjatë krizës dhe vazhdon të mbështesë kompanitë për të kursyer punë.

Qeveria me tre grupet e para të masave arriti të zbusë ndjeshëm efektet negative në ekonomi, duke siguruar likuiditetin e kompanive dhe luftën për të ruajtur secilën vend pune, dhe në të njëjtën kohë me karta pagese dhe kupona turizmi stimuloi konsumin e brendshëm dhe ekonominë.

Në mandatin e ri, Qeveria e udhëhequr nga LSDM do të tregojë se shteti është një shërbim për qytetarët dhe do t’i drejtojë të gjitha forcat në ndërtimin e një ekonomie të re, në zhvillim të Maqedonisë, e gatshme t’i përgjigjet të gjitha sfidave. – lexon deklaratën nga LSDM-ja në pushtet.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *