Bota rrezikërisht e papërgatitur për pandeminë tjetër: monitor

Në një raport të ri, Bordi Global i Monitorimit të Gatishmërisë (GPMB), një organ i pavarur i krijuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Banka Botërore, vendosi që pandemia e koronavirusit kishte zbuluar se sa pak ishte përqendruar bota në përgatitjen për katastrofa të tilla, megjithë paralajmërimet e shumta se shpërthimet e mëdha të sëmundjeve ishin të pashmangshme.

“Pandemia COVID-19 po ofron një provë të ashpër të gatishmërisë së botës”, tha raporti, duke konkluduar se pak përparim ishte bërë në ndonjë prej veprimeve që kishte kërkuar në raportin e tij fillestar vitin e kaluar, para se të goditej COVID-19.

“Mosarritja për të mësuar mësimet e COVID-19 ose për të vepruar sipas tyre me burimet dhe angazhimin e nevojshëm do të thotë që pandemia e ardhshme, e cila me siguri do të vijë, do të jetë edhe më e dëmshme,” paralajmëroi ajo. aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Bota rrezikërisht e papërgatitur për pandeminë tjetër: monitor

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *