Jordania mbyllë xhamitë, restorantet dhe shkollat për dy javë – mkalb.mk

Xhamitë, restorantet, tregjet e rrugëve dhe shumica e shkollave do të mbyllen për dy javë duke filluar të enjten në Jordan, mes një rritje “të paparë” të infeksioneve të koronavirusit dhe vdekjeve në mbretëri.

Këto masa do të ndihmojnë për të shmangur një bllokim total, tha zëdhënësi i qeverisë Amjad al-Adaileh transmeton aljezeera source.

Në ditët e fundit, Jordania ka raportuar më shumë se 200 raste dhe disa vdekje çdo ditë, një rekord i lartë që është shmangur në fillim të vitit për shkak të një bllokimi të ngushtë.

“Pavarësisht paralajmërimeve të mëparshme, ne kemi parë pakujdesi dhe vetëkënaqësi që fatkeqësisht çoi në dhjetëra raste në provinca të ndryshme në të gjithë mbretërinë. Pra, autoritetet e interesuara do të marrin masa shumë të rrepta kundër atyre që shkelin” rregullat, tha al-Adaileh në një adresë televizive .

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

24 thoughts on “Jordania mbyllë xhamitë, restorantet dhe shkollat për dy javë – mkalb.mk

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *