Shkollat e Italisë më në fund u rihapën pas mbylljes gjashtë mujore

Pas një mbyllje gjashtëmujore, më e gjata në Evropë, Italia rihapi shumicën e shkollave të saj, duke testuar aftësitë organizative të qeverisë, nervat e mësuesve dhe vetëkontrollin e studentëve të ngazëllyer.

Shkollat në 13 nga 20 rajonet e vendit rifilluan me kujdes mësimet ballë për ballë, duke thirrur 5.6 milion studentë në tryezat e tyre. Shtatë rajonet e mbetura kanë vendosur të shtyhen për një javë tjetër.

Duke luftuar për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, qeveria mbylli shkollat e kombit në fillim të marsit. Përpjekjet për t’i bërë klasat përsëri të sigurta dhe për të kufizuar mundësinë e infektimit të freskët janë zhytur në polemikë.

“Në fillim do të ketë probleme,” tha Kryeministri Giuseppe Conte.

Në Itali, rreth 35,500 njerëz kanë vdekur nga COVID-19, numri më i madh i të vdekurve në Bashkimin Evropian dhe numri i rasteve të reja është rritur kohët e fundit duke rritur frikën e një vale të dytë. aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

47 thoughts on “Shkollat e Italisë më në fund u rihapën pas mbylljes gjashtë mujore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *