Zaev: Emrat e zv – ministrave do ti publikojmë nesër

Procedura për përcaktimin e emrave të kandidatëve për zëvendësministra është duke vazhduar, tha sot Kryeministri Zoran Zaev gjatë vizitës së tij në Kumanovë, ku mori pjesë në hapjen e një zone të re industriale.

– Unë jam gati të paraqes emrat e propozimeve për zëvendësministra në Parlament nesër dhe pasnesër, dhe Parlamenti ndoshta do të vendosë zgjedhjet e tyre në rendin e ditës pas 20 shtatorit, tha Zaev.

Sipas tij, kusht për zgjedhjen e zëvendësministrave është që Kuvendi të formojë organet e tij ndihmëse në mënyrë që të mund të funksionojë, si dhe të verifikojë mandatin e deputetit të ri që do të zërë vendin e Ministrit të Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska. Ai gjithashtu tha se ishte informuar se deputeti i BDI-së, Arben Ziberi, i cili ishte i sëmurë me Covid-19, u kthye në punë këtë mëngjes.

Duke iu përgjigjur një pyetje gazetari, Zaev theksoi se për momentin ai nuk mund të shpallte emrat e zëvendësministrave, sepse ai ende nuk i ka përcaktuar të gjithë kandidatët me partnerët e koalicionit.

– Unë jam ende duke intervistuar kandidatët, duke biseduar me ta si zëvendësministra të mundshëm. Besoj se do të përfundoj deri nesër, në mënyrë që t’i njoftoj para publikut dhe t’i paraqes në Parlament, tha Kryeministri Zaev. 24.mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Zaev: Emrat e zv – ministrave do ti publikojmë nesër

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *