Mbyllja e kufirit në Kanada zgjatet deri në nëntor

Shtetet e Bashkuara dhe Kanada ka të ngjarë të zgjasin kufizimet kufitare deri të paktën në fund të Nëntorit ndërsa rastet e koronavirusit rriten në disa shtete, sipas burimeve të vendosura mirë të Uashingtonit dhe Otavës.

Burimet thanë gjithashtu se zyrtarët kanadezë po tregonin pak entuziazëm për sugjerimet nga autoritetet amerikane në lidhje me zbutjen e disa prej masave në një periudhë të afërt.

Ndalimi njëmujor, i cili nuk përfshin tregtinë ose udhëtimet me ajër, u vendos për herë të parë në mars dhe është mbështetur disa herë. Diapazoni aktual i kufizimeve mbaron më 21 shtator.

“Mendimi është se kjo ndoshta do të duhet të zgjatet të paktën deri në Falënderimet Amerikane (26 nëntor),” tha një burim, i cili kërkoi anonimitet duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës. aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

30 thoughts on “Mbyllja e kufirit në Kanada zgjatet deri në nëntor

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *