Në Maqedoninë e Veriut nuk ka demokraci vlerësojnë qytetarët

Në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, qytetarët shprehen të zhgënjyer. Të anketuar nga Alsat ata thonë se Maqedoninë e Veriut mund të ketë gjithçka, përfshi krimin, korrupsionin, varfërinë, por jo dhe demokraci.

“Nuk ka, Zero, Zero, Zero. Katastrofë jemi. Mund ta thyesh qafën. Asnjë gjë s’ka. Jo, jo, jo. Ku e sheh at demokraci, ma kallëzo ku e sheh, si e sheh”.

“Nuk pajtohem se ka demokraci të mjaftueshme, ende duhet të punohet që të arrihet demokracia e vërtetë”.

“Asnjëherë nuk ka pasur dhe nuk do të ketë. Çfarë demokracie bre vëlla këtu. Këtu ka fukarallëk, papunësi ka, korrupsion ka, çka s’ka, veç demokraci nuk ka”.

“Demokracia ndërtohet, nuk pikon nga qielli. Duhet më shumë insistim që populli me partitë ta bëjnë demokracinë”.

“Në fjalën politike kemi demokraci. Në fjalë njerëzore nuk ka”.

“Ato që janë të fuqishëm gjithmonë dëshirojnë ta mbështjellin demokracinë për të realizuar qëllimet e tyre. Ndërsa kur do ta lëshojnë pozitën e të fuqishmit dhe pushtetin të gjithë bëhen demokratë”.

“Deri diku, ka, ka. Të shpresojmë se do të bëhet më mirë”.

“Ne jemi në një formë mes demokracisë dhe komunizmit. As ajo as ajo. Më shumë do të thosha anarki. Nuk ka një sistem si duhet të ketë”.

“Kanë kaluar shumë kohë prej komunizmit por atë shpirtin e komunizmit nuk e kemi zhdukur”.

“Në Ballkan nuk besoj se mund të gjesh 100% demokraci por të shpresojmë që gjërat dalë nga dalë do të ecin dhe do të demokratizohet edhe ky vend siç duhet”. alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Në Maqedoninë e Veriut nuk ka demokraci vlerësojnë qytetarët

 • 08/22/2021 at 04:01
  Permalink

  I visited multiple web sites except the audio feature for audio songs current
  at this web page is in fact superb.

  Reply
 • 07/30/2021 at 11:30
  Permalink

  First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts before
  writing. I have had a hard time clearing my
  thoughts in getting my ideas out. I do take pleasure in writing
  but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Cheers!

  Reply
 • 02/09/2021 at 01:18
  Permalink

  Hello! I understand this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established website like yours take
  a large amount of work? I’m completely new to writing a blog however I do write
  in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *