Një fëmijë i infektuar me Covid19 gjatë shkuarjes në çerdhe. I gjithë grupi në izolim

Në Maqedoni, një fëmijë një vjeçar që shkoi në çerdhe fëmijësh është pozitiv për koronavirusin njofton faktor.mk.

15-muajshja kaloi vetëm një orë në çerdhe më datë 9 shtator.

Pastaj prindërit nuk e sollën atë, dhe dje njoftuan kopshtin e fëmijëve se e gjithë familja dhe fëmija ishin infektuar.

Ministri i Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska, thotë se ata po monitorojnë nga afër situatën.

Të gjithë në grupin në të cilin u vendos fëmija, si dhe edukatori dhe kujdestari, u vendosën në izolim.

“Qëllimi ynë nuk është të vendosim askënd në rrezik, të vendosim shëndetin e tij në rrezik. Ne po monitorojmë nga afër situatën. “Qëllimi ynë është të reagojmë në kohën e duhur duke përfshirë të gjithë palët e interesuara që përbëjnë atë zinxhir të vendimmarrësve, pjesëmarrës në zbatimin e atyre vendimeve ose përdorues të atyre vendimeve,” tha Ministrja Shahpaska.

Që nga hapja e kopshteve, ka pasur tre raste të infektimit në tre qytete në tre kopshte. Bëhej fjalë për punonjësit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Një fëmijë i infektuar me Covid19 gjatë shkuarjes në çerdhe. I gjithë grupi në izolim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *