Vaksinat e Kinës mund të jenë gati që në nëntor: zyrtare

Një zyrtar me Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) i ka thënë televizionit shtetëror, se vaksinat e koronavirusit që vendi po zhvillon mund të jenë gati për përdorim nga publiku i gjerë që në nëntor.

Provat klinike të fazës së tretë po shkonin normalisht dhe vaksinat mund të ishin gati për publikun e gjerë në nëntor ose dhjetor, tha eksperti kryesor i biosigurisë i CDC Guizhen Wu në një intervistë me TV shtetëror të hënën vonë.

Wu bëri një vaksinë eksperimentale vetë në prill dhe tha se nuk ka provuar simptoma anormale, por nuk specifikoi se për cilat vaksina po referohej. Kina ka katër vaksina në fazën përfundimtare të provave klinike dhe të paktën tre u janë ofruar tashmë punëtorëve thelbësorë nën një program përdorimi emergjent të filluar në korrik.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

26 thoughts on “Vaksinat e Kinës mund të jenë gati që në nëntor: zyrtare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *