Gjuriç: Asociacioni, tema e parë e bisedimeve të enjten

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, tha se në takimin e së enjtes në Bruksel me palën e Kosovës do të bisedohet për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.
“Tema e parë në rendin e ditës nesër do të jetë Asociacioni i komunave me shumicë serbe. Së paku, për palën serbe”, shkroi Gjuriç në Twitter, duke iu përgjigjur një postimi të të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, i cili tha se të enjten do të bisedohet për pretendimet e ndërsjella financiare midis dy vendeve.

“Çështjet e pronës mund të jenë në rend dite po ashtu nesër. Kemi shumë për të thënë në lidhje me këto çështje (prona private, kishtare dhe shtetërore)”, shtoi Gjuriç, i cili udhëheq delegacionin e Serbisë në bisedimet me Kosovën në nivel ekspertësh.

Dy delegacionet e ekspertëve do të takohen të enjten në Bruksel për një rreth të ri bisedimesh.

Të mërkurën, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se nesër nuk do të disktohet për Asociaionin e komunave me shumicë serbe.

Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë takuar më 7 shtator në Bruksel, ku është hapur edhe tema e asociacionit në fjalë.

Krijimi i këtij asociacioni është paraparë me Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, të arritur në dialogun Kosovë-Serbi, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar se parimet për të nuk janë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, edhe pse ka thënë se ato mund të harmonizohen me një akt ligjor të Qeverisë së Kosovës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmëroi të mërkurën se “hapja e temave për të drejtat e komuniteteve dhe për Asociacionin e komunave serbe në dialogun e Brukselit është gabim i madh dhe shumë i rrezikshëm i Qeverisë së Kosovës”. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Gjuriç: Asociacioni, tema e parë e bisedimeve të enjten

 • 07/21/2021 at 03:10
  Permalink

  Excellent blog! Do you have any tips for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little
  lost on everything. Would you propose starting
  with a free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many choices out there that I’m completely confused ..

  Any recommendations? Thanks a lot!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *