Palestinezët protestojnë në marrëveshjet e normalizimit arab me Izraelin

Qindra palestinezë protestuan të martën në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Rripin e Gazës, duke denoncuar marrëveshjet e normalizimit të Emirateve dhe Bahreinit me Izraelin ndërsa raketat u qëlluan në vend.

Marrëveshjet, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, u nënshkruan të martën në Shtëpinë e Bardhë, ku Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u takua me zyrtarët Bahraini dhe Emirati.

Duke shtrënguar flamujt palestinezë dhe duke mbajtur maska në fytyrë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, demonstruesit u mblodhën në qytetet e Bregut Perëndimor Nablus dhe Hebron dhe në Gaza. Dhjetëra gjithashtu morën pjesë në një demonstratë në Ramallah, shtëpia e Autoritetit Palestinez (PA).

U shfaqën banderola duke lexuar “Tradhëti”, “Jo për normalizimin me okupatorin” dhe “Marrëveshjet e turpit”.

Demonstruesi palestinez Emad Essa nga Gaza tha nëse njerëzit ecin nëpër enklavën bregdetare “ju do të shihni qindra të rinj Gazanë që kanë humbur këmbët dhe janë gjymtuar për gjithë jetën vetëm për të protestuar kundër bllokadës izraelite”.

“Dhe në Bregun Perëndimor dhe Jeruzalem, buldozerët izraelitë vazhdojnë të shkatërrojnë shtëpitë palestineze dhe të pastrojnë etnikisht palestinezët nga fshatrat dhe qytetet e tyre çdo ditë,” i tha Essa Al Jazeera.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

57 thoughts on “Palestinezët protestojnë në marrëveshjet e normalizimit arab me Izraelin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *