Qeveria e udhëhequr nga LSDM hap front kundër korrupsionit

Qeveria e re efikase dhe e përgjegjshme e përkthyer nga LSDM hap një luftë dhe front të thellë dhe jo-selektiv kundër krimit dhe korrupsionit, i vendosur vendosmërisht për të siguruar që ligji dhe rendi të zbatohen për të gjithë dhe kudo në mënyrë të barabartë.

Në programin e ri të Qeverisë, vendosen shtylla të qarta në luftën kundër korrupsionit, duke vendosur mekanizma të saktë dhe të duhur për bashkëpunim intensiv midis të gjithë aktorëve kompetentë.

Transparenca dhe hapja janë një përparësi kryesore, dhe ato do të zbatohen nga niveli më i lartë në nivelin më të ulët.

Do të punohet në zhvillimin e një mjeti dhe koncepti të sistemit për monitorimin e parave dhe kapitalit të zyrtarëve, në mënyrë që të parandalohet rritja e paligjshme e pasurisë së zyrtarëve gjatë kryerjes së detyrës dhe shërbimit publik dhe përgjegjësisë ndaj qytetarëve.

Kodi i Etikës për anëtarët e Qeverisë dhe zyrtarët e emëruar nga Qeveria po rishikohet dhe maksima kryesore në zbatimin e tij është zero tolerancë ndaj korrupsionit, zero tolerancë për ministrat, drejtorët, menaxherët dhe të gjithë administratën publike – kushdo që e shkel atë. ligji do të duhet të mbajë përgjegjësi.

Të gjitha institucionet kompetente si Ministria e Brendshme, Drejtoria e Policisë Financiare, Drejtoria e Inteligjencës Financiare, Administrata Doganore, PRO, inspektoratet dhe të gjithë pushtetin ekzekutiv dhe institucionet që kanë autoritetin dhe paguhen nga qytetarët për të luftuar krimin dhe korrupsionin, do të koordinohen rregullisht dhe të gjitha pengesat në komunikimin e tyre të ndërsjellë do të tejkalohen.

Në të gjithë procesin e parandalimit dhe zbulimit të korrupsionit, ne kemi nevojë për administratë efikase dhe profesionale, staf të ndershëm, të përgjegjshëm dhe të ndershëm, të cilit Qeveria do t’i kushtojë vëmendje serioze në katër vitet e ardhshme.

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja është e vendosur vendosmërisht për të siguruar rend, drejtësi dhe disiplinë dhe institucione të forta, efikase dhe profesionale, dhe do ta bëjë këtë në mandatin e ri katër-vjeçar.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Qeveria e udhëhequr nga LSDM hap front kundër korrupsionit

 • 08/22/2021 at 22:11
  Permalink

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished
  to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

  Reply
 • 07/30/2021 at 09:06
  Permalink

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
  My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would truly
  benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you.
  Thanks!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *