A po fundoset posta e Maqedonisë së Veriut?!

Për shkak të pandemisë, dhe tani për shkak të mbylljes së Bankës Eurostandard – Posta po fundoset dhe gjeneron humbje. Ejup Rustemi, shefi i Zyrës Postare të Maqedonisë së Veriut në një intervistë për Sloboden Pecat thotë se kriza shëndetësore ka shkaktuar një rënie të madhe të të ardhurave të shërbimeve postare, si në trafikun postar vendas ashtu edhe në atë ndërkombëtar. Në gjysmën e parë të vitit, kompania ka një humbje prej 52.5 milion denarë ose mbi 850 mijë euro.

Rustemi thotë se mbyllja e Eurostandard Bank ka ndikuar gjithashtu në to dhe se likuiditeti i kompanisë është zvogëluar.

Për shkak të mos funksionimit të Bankës Eurostandard në sportelet e Postës nga 12 gushti i këtij viti, ne nuk mund të sigurojmë shërbime financiare dhe shërbime pagese për shumë qytetarë dhe persona juridikë. Të hyrat e realizuara në gjashtë muajt e parë të vitit 2020 nga këto shërbime që Posta ende nuk mund të sigurojë, arrijnë në 110 milion denarë dhe përfaqësojnë 19.4 përqind të të ardhurave tona totale. Këtu do të doja të përmendja se më shumë se 870 punonjës të Postës kryen plotësisht ose pjesërisht përgjegjësi pune në lidhje me ofrimin e shërbimeve të listuara. Të ardhurat e krijuara nga këto shërbime sigurojnë një pagë për rreth 560 punonjës në Postën. Unë sinqerisht pendohem për situatën, për të gjithë qytetarët dhe kompanitë, përdoruesit e shërbimeve tona, me të cilët kemi pasur bashkëpunim të shkëlqyeshëm, dhe të cilët tani nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë në sportelet e Postës, thotë Rustemi.

Ai shton se tani është koha e duhur për të modernizuar postën.

Pas ndarjes ende jozyrtare të pozicioneve të drejtorit midis dy partive të koalicionit qeveritar LSDM dhe BDI, pas shumë vitesh, Zyra Postare tani do të drejtohet nga staf nga blloku politik maqedonas.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “A po fundoset posta e Maqedonisë së Veriut?!

 • 05/23/2021 at 08:43
  Permalink

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

  Reply
 • 04/26/2021 at 06:56
  Permalink

  fantastic points altogether, you simply gained a emblem new reader.
  What would you suggest about your post that you just made some days ago?
  Any positive?

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *