Gjermania shton Vjenën në listën e zonave me rrezik të lartë nga COVID-19. Kurz: Muaj të vështirë na presin

Autoritetet në Gjermani kanë vendosur të deklarojnë kryeqytetin e Austrisë si një zonë me rrezik të lartë Coronavirus, pas një rritje në numrin e rasteve COVID-19 në Vjenë.

Vendimi u njoftua nga Instituti i Gjermanisë Robert Koch (RKI), të Mërkurën, raporton SchengenVisaInfo.com.

“Që nga 5 shtatori ka pasur dukshëm më shumë se 50 raste për 100,000 banorë (në Vjenë) çdo ditë, dhe kështu që ne ndihemi të detyruar të veprojmë”, theksoi gazeta e Austrisë Der Standard.

Gjithsej 35,073 raste Coronavirus janë regjistruar në Austri, deri në këtë moment, ndërsa 758 persona kanë vdekur. Më shumë se 6,000 raste aktive janë regjistruar aktualisht në Austri.

Në të njëjtën kohë, Kancelari austriak Sebastian Kurz, të Dielën, foli për fillimin e “valës së dytë” në vend, duke theksuar se “muaj të vështirë na pret”.

“Ajo që po ndodh tani është fillimi i valës së dytë të virusit në vend. Numri i rasteve të reja po rritet me kalimin e çdo dite. Dy javë më parë, kishte rreth 350 raste të reja në ditë; dje, kishte mbi 850. Situata është veçanërisht dramatike në Vjenë, ku u regjistruan 50% e të gjitha infeksioneve të reja në Austri. Së shpejti do të arrijmë nivelin kritik të 1.000 rasteve në ditë, ”tha Kruz.

Austria shtrëngoi masat e saj parandaluese, të imponuara për të luftuar përhapjen e pandemisë së Coronavirus, që nga 14 shtatori, duke detyruar të gjithë qytetarët të mbajnë maska mjekësore brenda, në dyqane dhe institucione publike. Autoritetet në vend gjithashtu theksuan se mbledhja masive do të ishte e kufizuar.

Deri në këtë pikë, qeveria e Austrisë ka vendosur në listën e saj të vendeve me rrezik të lartë qytetarët që mbërrijnë në vend nga Kroacia, Bullgaria, Portugalia, Suedia, Spanja dhe Rumania.

Personat që udhëtojnë në Austri nga Gjermania lejohen të hyjnë në vend pa iu nënshtruar asnjë kufizimi.

Javën e kaluar, Ministri i Brendshëm austriak Karl Nehammer konfirmoi se që nga 11 shtatori, udhëtarët që udhëtonin nga Hungaria në Austri dhe anasjelltas ishin përjashtuar nga ndalimi i hyrjes, i cili u vendos nga qeveria e Hungarisë, më 1 shtator.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *