Rimëkëmbja financiare botërore mund të zgjasë 5 vjet: Kryekonomisti i Bankës Botërore

Rimëkëmbja ekonomike globale nga kriza e origjinës nga koronavirusi pandemik mund të zgjasë deri në pesë vjet, tha kryekonomisti i Bankës Botërore Carmen Reinhart transmeton aljezeera news.

“Ndoshta do të ketë një kthim të shpejtë pasi të gjitha masat e kufizimit të lidhura me bllokimet hiqen, por një rimëkëmbje e plotë do të zgjasë deri në pesë vjet,” tha Reinhart në një ndërhyrje të largët gjatë një konference të mbajtur në Madrid.

Reinhart tha se recesioni i shkaktuar nga pandemia do të zgjasë më shumë në disa vende sesa në të tjerët dhe do të përkeqësojë pabarazitë pasi më të varfërit do të goditen më shumë nga kriza në vendet e pasura dhe vendet më të varfra do të goditen më shumë se vendet e pasura. Për herë të parë në njëzet vjet, nivelet globale të varfërisë do të rriten pas krizës, shtoi ajo.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

12 thoughts on “Rimëkëmbja financiare botërore mund të zgjasë 5 vjet: Kryekonomisti i Bankës Botërore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *