Shkatërrohet karteli shqipfolës i drogës/ EUROPOL jep detajet: Kapen 4 ton kokainë e 5.5 mln €, ja ku u bënë 20 arrestimet

Një hetim 5-vjeçar i udhëhequr nga Italia kulmoi këtë javë në 20 arrestime dhe paraburgime në të gjithë Evropën.

Një operacion i pashembullt ndërkombëtar që përfshin autoritetet gjyqësore dhe të zbatimit të ligjit në 10 vende ka rezultuar në heqjen e plotë të grupit kriminal shqipfolës ’ ’, një nga rrjetet më aktive të trafikut të kokainës në Evropë.

Në orët e para të 15 shtatorit, qindra oficerë policie, përfshirë ekipet speciale të ndërhyrjes dhe në bashkëpunim të ngushtë me prokurorët dhe oficerët e hetimit, me mbështetjen e Europol dhe Eurojust, kryen sulme të koordinuara kundër anëtarëve të kësaj sindikate shumë profesionale kriminale.

Si rezultat i këtij veprimi të përbashkët, 20 individë u arrestuan në Itali (5), Hollandë (2), Gjermani (2), Greqi (2), Rumani (1), Hungari (1), Spanjë (1), Shqipëri (5) dhe Emirati i Dubait (1). Të dyshuarit janë vendosur në paraburgim për trafik ndërkombëtar të substancave narkotike, mbajtje dhe shpërndarje të paligjshme të drogës dhe sulmeve brutale, përfshirë vrasjen. Këto arrestime ndjekin ato të 84 anëtarëve të tjerë të këtij grupi kriminal në fillim të hetimeve në Itali, Ekuador, Hollandë, Mbretëri e Bashkuar, Zvicër dhe Gjermani.

Ky spastrim ndërkombëtar ndjek një hetim të ndërlikuar 5-vjeçar të udhëhequr nga Policia e Shtetit Italian (Polizia di Stato) nën drejtimin e Prokurorisë Publike të Firences (Procura della Repubblica di Firenze). Konsiderohet si më i madhi i këtij lloji ndonjëherë kundër krimit të organizuar shqipfolës dhe është rezultat i një Ekipi të Përbashkët Hetimor me pjesëmarrjen e Italisë dhe Hollandës, në të cilin palët kanë punuar ngushtë së bashku për pesë vjet. Rreth 4 ton kokainë dhe mbi 5.5 milion € në para janë kapur gjatë këtij hetimi. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

152 thoughts on “Shkatërrohet karteli shqipfolës i drogës/ EUROPOL jep detajet: Kapen 4 ton kokainë e 5.5 mln €, ja ku u bënë 20 arrestimet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *