Fëmija 5 vjeçar i infektuar në çerdhe ,11 fëmijë të tjerë në izolim

Në çerdhen “Detska Radost” në Strumicë dje u konfirmua rasti i parë pozitiv i covid-19 në një fëmijë pesëvjeçar, dhe në kopshtin e fëmijëve merren të gjitha masat për të mbrojtur fëmijët që ishin në kontakt me të infektuarit njofton sloboden pecat.

– Dje kemi marrë një njoftim nga një prind i një fëmije të moshës 5 vjeç që banon në një nga ambientet e kopshtit, se në familjen e tyre të ngushtë ata kanë një person pozitiv për covid-19 dhe se gjatë ditës e gjithë familja do të testohet si raste të dyshimta për covid-19. Pas marrjes së informacionit, personi përgjegjës për të vepruar në kopshtin tonë menjëherë kontaktoi shërbimin e CPH Strumica dhe veproi në përputhje me Algoritmin për veprimin në kopshte në rast të një fëmije me simptoma, të dyshimta / pozitive në covid-19. Gjatë ditës së sotme kemi marrë informacionin nga CPH se fëmija është pozitiv në covid-19, në përputhje me Algoritmin për veprim kemi marrë të gjitha masat dhe kemi siguruar të dhëna për fëmijët e tjerë – tha Vasil Bubev, drejtor i JOUDG “Gëzimi i Fëmijëve” Strumica.

Siç është konfirmuar nga drejtori, fëmija pesë vjeçar ka ndjekur kopshtin për vetëm tre ditë.

– Fëmija ka ndjekur kopshtin tonë të mërkurën, të enjten dhe të premten, dhe që nga e hëna nuk është dërguar në kopsht. Sipas epidemiologut, fëmija ishte infektuar në kontakt me një anëtar pozitiv të familjes Kovid-19 – përfundoi Bubev.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Fëmija 5 vjeçar i infektuar në çerdhe ,11 fëmijë të tjerë në izolim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *