Izraeli përsëri në karantinë

Izraeli është gati të hyjë në një bllokim të dytë mbarëkombëtar në fillimin e sezonit hebre të festave të larta, duke i detyruar banorët të qëndrojnë kryesisht në shtëpi mes një ringjalljeje në rastet e reja të koronavirusit.

Bllokimi i ri, i cili pritet të fillojë në 2 pasdite (1100 GMT) dhe do të zgjasë tre javë, përkon me fillimin e Vitit të Ri Hebre, Rosh Hashana, tradicionalisht një kohë për tubime të mëdha familjare dhe lutje në grup.

Sipas rregullave të reja, izraelitët duhet të qëndrojnë brenda 500 metra (546 jardë) nga shtëpia, me përjashtime për aktivitete të tilla si udhëtimi në punë, blerja e gjërave të domosdoshme dhe ecja në natyrë për ushtrime. Vendet e punës do të veprojnë në një bazë të kufizuar.

Distancimi shoqëror dhe kufijtë e numrit të adhuruesve do të hyjnë në fuqi në sinagoga, zakonisht të mbushura për Rosh Hashana dhe Yom Kippur, Dita Çifute e Shlyerjes që fillon në perëndim të diellit më 27 shtator. aljezeera.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

85 thoughts on “Izraeli përsëri në karantinë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *