Seuli padit kishën/ Kontriboi në përhapjen e coronavirusit, i kërkon 4 milionë dollarë dëmshpërblim

Zyrtarët lokalë të kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seuli, kanë njoftuar se do të kërkojnë 4 milionë dollarë dëmshpërblim nga kisha, për shkak të pengimit të përpjekjeve për përcjelljen dhe testimin e njerëzve me coronavirus.

Vala e re e coronavirusit ka shpërthyer në kishë, ku anëtarët e saj morën pjesë në një protestë të madhe në Seul gjatë gushtit, ku prej atëherë ky qytet është bërë vatër e coronavirusit.

Për më shumë se një muaj, në komunën e Seulit janë shënuar raste të reja me Covid-19, ku vetëm brenda një ditë numri i tyre ishte treshifror.

autoritetet e Seulit kanë njoftuar se do të paditin Saran Deil dhe liderin e saj Jun Kuang-hung, që sipas tyre “ka kontribuar në përhapjen e COVID-19 duke mos respektuar masat epidemiologjike.

Kujtojmë që në Korenë e Jugut deri më tani kanë humbur jetën 377 persona si rezultat i COVID-19. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

58 thoughts on “Seuli padit kishën/ Kontriboi në përhapjen e coronavirusit, i kërkon 4 milionë dollarë dëmshpërblim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *