Shteti si garantues: Besimi paralajmëron mënyrë më të lehtë për kompanitë për të marrë hua nga bankat komercijale

Shteti do të jetë një garantues për kompanitë që të mund të marrin lehtësisht hua në bankat komerciale, dhe skema e garancisë shtetërore duhet të fillojë të funksionojë deri në fund të vitit, njoftoi Ministri i Financave, Fatmir Besimi në një takim me biznesmenët në Dhomën Ekonomike të Maqedonisë transmeton sloboden pecat.

Ministria e Financave me 10 milion euro do të garantojë shuma disa herë më të larta të kredive për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Skema e garancisë do të kalojë përmes Bankës së Zhvillimit, ndërsa fondet do të vendosen përmes bankave tregtare.

Besimi theksoi se kjo masë do të përmirësojë likuiditetin e ndërmarrjeve, do të lehtësojë mundësinë e realizimit të aktiviteteve aktuale, por gjithashtu do të inkurajojë aktivitetin e investimeve, i cili është thelbësor për ringjalljen dhe ringjalljen e ekonomisë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *