Edhe BBC shkruan për operacionin e djeshëm kundër krimit në Kosovë ku ishin të arrestuar edhe oficer të policisë së Kosovës

Të paktën 10 oficerë policie janë arrestuar në Kosovë gjatë një operacioni në shkallë të gjerë për të mbyllur kazinotë e paligjshme.
Qindra oficerë morën pjesë në bastisjen në fshatin Karaçevo në kufi me Serbinë.
Policia tha se ishte operacioni më i madh i këtij lloji i kryer ndonjëherë në Kosovë dhe ndoqi një hetim njëvjeçar shkruan BBC.
Kosova ndaloi të gjitha lojërat e fatit vitin e kaluar në një përpjekje për të goditur krimin.
Jetish Maloku, kryeprokurori për rrethin lindor të Gjilanit, u tha gazetarëve se policia kishte arrestuar të paktën 35 persona nën dyshimin e lojërave të fatit të paligjshme, prostitucionit dhe trafikimit të njerëzve, armëve dhe drogës.
Të paktën 10 prej tyre ishin polici kufitare për të cilët pretendohej se kishin lehtësuar veprimtari të paligjshme ndërkufitare.
Profili i Kosovës
Dymbëdhjetë kazino të paligjshme u shkatërruan dhe makinat e lojërave të fatit u sekuestruan, tha policia.
Në Mars të vitit të kaluar qeveria ndaloi të gjitha lojërat e fatit për 10 vjet për shkak të lidhjeve të saj me krimin e organizuar.
Projekt-ligji u miratua pas vrasjeve të dy personelit të kazinosë në vende të ndryshme vetëm disa ditë me njëra-tjetrën. Një oficer policie u arrestua në lidhje me një nga vrasjet.

Kryeministri i atëhershëm i Kosovës Ramush Haradinaj tha në atë kohë se masa kishte për qëllim “forcimin e sigurisë publike”.
“Ne nuk do të lejojmë që këto vende të jenë arena të krimit që marrin jetën e njerëzve,” tha ai në Facebook.
Pak para se të hynte në fuqi ndalimi, policia mbylli gati 500 site bixhozi në të gjithë Kosovën.
Bastet, veçanërisht në sport, ishin bërë jashtëzakonisht të popullarizuara në Kosovë në vitet e fundit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Edhe BBC shkruan për operacionin e djeshëm kundër krimit në Kosovë ku ishin të arrestuar edhe oficer të policisë së Kosovës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *