Kufizime të reja në Madrid pasi rastet COVID-19 në Spanjë rriten me 14,000

Spanja ka lëshuar kufizime të reja COVID-19 në Madrid, duke ndaluar udhëtimin nga 37 zona brenda kryeqytetit dhe duke kufizuar tubimet në gjashtë persona ndërsa rastet rriten ndjeshëm.

Rreth 850,000 njerëz jetojnë në zonat e prekura, që përfaqësojnë 13 përqind të popullsisë së Madridit, tha qeveria lokale. Ato gjithashtu përbëjnë afërsisht 24 përqind të rasteve të zbuluara javën e fundit.

Kjo vjen ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve të vendit u rrit me më shumë se 14,000 të Premten me Spanjën që pa shpërthimin më të madh në Evropë në javët e fundit.

Tani në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit, Madridi do të mbyllë parqet dhe kopshtet në zona të caktuara dhe ndërsa dyqanet dhe restorantet do të qëndrojnë të hapura, kapaciteti do të jetë i kufizuar.

Kufizimet janë në zona me më shumë se 1.000 infeksione për 100,000 banorë.

Duke hyrë në fuqi të hënën, urdhri do të jetë në fuqi për të paktën dy javë, tha qeveria e Madridit në një deklaratë raporton euronews.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

279 thoughts on “Kufizime të reja në Madrid pasi rastet COVID-19 në Spanjë rriten me 14,000

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *