Nikollovski: Po fillojmë betejë kundër krimit dhe korrupsionit, po vjen koha e drejtësisë jo-selektive

“Në luftën kundër korrupsionit, askush nuk duhet të mbrohet, në çdo rast duhet të ketë përgjegjësi, unë do të jem një korrektues i fortë që do të krijoj një praktikë që do të inkurajojë qytetarët, dhe zyrtarët do të kuptojnë përgjegjësitë e tyre morale dhe etike”, tha nënkryetari. i Qeverisë përgjegjëse për luftën kundër korrupsionit dhe krimit, zhvillimit të qëndrueshëm dhe burimeve njerëzore, Ljupço Nikollovski, në intervistën e mbrëmjes së sotme në emisionin “Vetëm Intervistë” në Kanal 5 TV Zëvendës Kryeministri Nikolloviq tha se zbatimi i ligjeve duhet të vazhdojë, hiqni të gjitha dobësitë e sistemit.

“Ne po fillojmë një betejë kundër krimit dhe korrupsionit, po vjen një kohë e drejtësisë jo-selektive. Duhet të jemi të vetëdijshëm se ka pakënaqësi tek qytetarët, tek të rinjtë. Personalisht, unë nuk jam i kënaqur me luftën kundër krimit dhe korrupsionit, dmth me efikasitetin dhe efektivitetin e institucioneve dhe organeve. Po vjen koha kur ne duhet të fillojmë pa dallim dhe pa kompromis betejën më serioze njëherë e përgjithmonë. Askush nuk duhet të mbrohet nga partitë politike, askush nuk duhet të jetë mbi ligjin. Unshtë e papranueshme që të mos ketë përfundim të çështjeve, kjo shkakton demotivim te qytetarët. Institucionet duhet të jenë të afta dhe t’i përgjigjen të gjitha sfidave, në mënyrë të barabartë për të gjithë. “Plani im është që gjërat të ndryshojnë në atë drejtim,” tha Nikollovski.

Nikollovski theksoi se roli i tij në këtë pozitë të re është të koordinojë institucionet, të cilat kanë kompetenca në luftën kundër korrupsionit dhe krimit, dhe qëllimi është të bindë qytetarët se Qeveria është e vendosur për të zbatuar tërë këtë proces, dhe për të krijuar një funksionale sistem pa korrupsion.

“Unë do të insistoj në rregull, efikasitet, jo-selektivitet, llogaridhënie dhe veprim. Ne kemi institucione me kompetenca të caktuara në luftën kundër korrupsionit dhe kemi institucione të themeluara nga ligje të veçanta, organe dhe organe të themeluara nga akte të tjera brenda vetë sistemit. Kjo është arsyeja pse nevojitet një rol koordinues, në pjesën e të gjitha institucioneve të pushtetit ekzekutiv. Përgjegjësitë dhe kompetencat do të transferohen tek unë nga Kryeministri, dhe unë do të kërkoj përgjegjësi dhe përgjegjësi. “Lufta kundër korrupsionit duhet të zhvillohet përmes disa kanaleve dhe është shumë e rëndësishme të kemi një rezultat dhe efekt, pa asnjë fshehje dhe vonesë,” tha Nikollovski.

Intervista hapi gjithashtu temën e punës së ministrave dhe drejtorëve, si dhe uljen e të drejtave diskrecionare të zyrtarëve. Nikollovski theksoi se ai do të kërkojë nga të gjithë ministrat dhe drejtorët përgjegjësi të lartë për punën e tyre.

“Drejtorët e ndërmarrjeve publike marrin paga më të larta se presidenti dhe kryeministri. Publiku nuk i njeh ata, dhe ata kanë pagat më të larta, privilegjet më të larta. Ata drejtorë nuk mund të kenë të ardhura të tilla dhe të mos mbajnë përgjegjësi. Zakonet janë të ngulitura në jetën tonë, ku gjithçka duhet të jetë me mbrojtje dhe lidhje. Unë do të luftoj kundër atyre mbrojtjeve. Çdo ditë kam mijëra mesazhe nga qytetarët për nevoja të vogla. Ata vetë janë mësuar se është më lehtë të gjesh një zgjidhje. Unë u përgjigjem të gjithëve dhe i përpunoj ato gjëra sa më shumë që të mundem, por ne duhet ta ndryshojmë sistemin në mënyrë që qytetarët të fillojnë të besojnë se përmes një mënyre sistematike dhe institucionale ata mund ta arrijnë atë. Unë kam qenë një ministër dhe e di se si shkojnë gjërat brenda dhe përgjegjësia zhvendoset – nuk varet nga unë, nga dikush tjetër. “Ne duhet të ndryshojmë zakonet tona kudo dhe kjo është arsyeja pse ky funksion koordinues është futur,” tha Nikollovski.

Zëvendëskryeministri në emisionin “Vetëm Intervistë” në televizionin Kanal 5, tha se kjo Qeveri nuk është separatiste, por unike, dhe të gjithë ministrat e qeverisë, pavarësisht nga cila parti vijnë, janë në shërbim të qytetarëve.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Nikollovski: Po fillojmë betejë kundër krimit dhe korrupsionit, po vjen koha e drejtësisë jo-selektive

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *