332 pacient të infektuar me Covid19 të shtruar nëpër spitale të vendit njofton MSH

Një total prej 332 pacientësh të infektuar ose të dyshuar me virusin covid-19 janë shtruar në spitale në të gjithë vendin, sipas raportit të sotëm nga Ministria e Shëndetësisë transmeton 360 shkallë.

Vetëm njëri prej tyre është në një aparat respirator dhe ai vendoset në Spitalin e Përgjithshëm të Qytetit “8 Shtatori” në Shkup. Gjithsej 36 pacientë u shtruan në spital në këtë institucion.

Shumica e pacientëve – 75 janë të pranuar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive. Vetëm dy persona të infektuar janë pranuar në 24 orët e fundit. Në këtë klinikë nuk ka pacientë me ventilim mekanik, dhe 42 nga të shtruarit janë të mbështetur në oksigjen.

Në spitalin në Kozle, 4 fëmijë dhe 4 nëna pozitive për covid-19 u shtruan në spital, dhe një fëmijë dhe një nënë ishin të dyshuar për virusin.

Situata në spitalet jashtë Shkupit tregon se ka 36 pacientë në Shtip, dhe 21 në spitalin e Manastirit.

Gjithsej 154 u shtruan në spital në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë, të cilat janë pozitive dhe të dyshimta për covid-19.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

12 thoughts on “332 pacient të infektuar me Covid19 të shtruar nëpër spitale të vendit njofton MSH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *