Bytyqi kundër Grubit – Jo financimit të punësimeve në baza etnike në kompani private

Të dy zëvendëskryeministrat kanë pikëpamje të ndryshme mbi masën e subvencionit për përfaqësim më të madh etnik në ndërmarrjet private. Sipas Zëvendës Kryeministrit të Parë Grubi, është e paqartë pse ka kaq shumë reagime ndaj propozimit në publik, kur masa do të mundësojë punësimin e maqedonasve ku ata janë më pak të përfaqësuar.

Nga ana tjetër, për Zëvendës Kryeministrin Bytyqi nga radhët e LSDM-së, është mosmirënjohëse të shpërndajë para publike në baza etnike. Profesionalizmi duhet të jetë një kriter kryesor në dhënien e ndihmës.

Për opozitën VMRO DPMNE, një masë e tillë është diskriminuese dhe e papranueshme.

Propozimi i BDI-së është që subvencionet t’u jepen të gjitha kompanive private që do të ndihmojnë në përfaqësimin e barabartë etnik në punësim me shpjegimin se kompanitë private kanë mbetur prapa në këtë fushë.

Në ndërkohë, një paketë e re e katërt e masave ekonomike është e nevojshme për të shpëtuar biznesin nga pandemia. Megjithëse fillimisht u njoftua se do të merrte fund deri në këtë kohë masat e ndihmës ndoshta do të njihen javën e ardhshme. Bytyqi pretendon se paketa nuk është vonë, qëllimi është që të miratohen masa të mira që do të ndihmojnë si biznesmenët ashtu edhe qytetarët. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Bytyqi kundër Grubit – Jo financimit të punësimeve në baza etnike në kompani private

 • 04/16/2021 at 23:20
  Permalink

  I like the valuable info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at once more here frequently.
  I’m fairly sure I will be informed many new stuff right right
  here! Best of luck for the next!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *