Italianët votojnë në referendum për uljen e numrit të deputetëve në parlament

Italianët do të drejtohen në qendrat e votimit të Dielën, sot dhe nesër për të votuar në një referendum mbi madhësinë e parlamentit dhe në zgjedhjet rajonale në të gjithë vendin.

Votimi do të bëhet të Dielën dhe të Hënën në zgjedhjet e para që kur pandemia COVID-19 goditi vendin.

Referendumi do të vendosë nëse parlamenti do të pritet nga 945 anëtarë në vetëm 600 me dhomën e ulët duke u ulur në 400 parlamentarë dhe Senati në 200.

Ndryshimi kushtetues u miratua tashmë nga parlamenti dhe nëse konfirmohet, do të hynte në fuqi në 2023 gjatë zgjedhjeve të ardhshme.

Votimi ishte planifikuar fillimisht për në maj por u shty për shkak të pandemisë COVID-19 e cila vrau më shumë se 35,000 njerëz në Itali. Sondazhet e fundit tregojnë se shumë italianë janë pro shkurtimit të parlamentit.

Italianët gjithashtu do të votojnë në vend për të zgjedhur 1,000 kryetarë bashkie dhe shtatë guvernatorë rajonalë, një tjetër votim që u shty për shkak të pandemisë.

Zgjedhjet rajonale do të jenë një provë për qeverinë mbi trajtimin e saj të pandemisë. Italia ishte vendi i parë evropian që lëshoi ​​një bllokim dhe ishte një epiqendër e hershme e virusit.

Që atëherë, megjithatë, vendi ka shmangur rritjen e rasteve më gjatë se disa vende të tjera, duke regjistruar rritje ditore nën 2,000 krahasuar me më shumë se 10,000 raste ditore në Francë dhe Spanjë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Italianët votojnë në referendum për uljen e numrit të deputetëve në parlament

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *