Bekteshi: Subvencione për punësimet në baza etnike nga viti i ardhshëm, është pjesë e programit qeveritar

Vetëm disa ditë pasi kryeministri Zaev pretendoi se shteti nuk do të subvencionojë punësimin etnik në ndërmarrjet private, por do të ndihmojë pa marrë parasysh përkatësinë etnike, dhe cilësia e punëtorit do të jetë një avantazh, Ministri Bekteshi sot njoftoi skicat e masës që ai paralajmëroi disa kohë më parë I përafërt në konferencë për shtyp transmeton kanal5/

“Kjo do të thotë që të gjithë individët privatë që menaxhohen ose janë në pronësi të një komuniteti tjetër etnik dhe janë të punësuar nga komunitete të tjera etnike, do të subvencionohen nga qeveria. Nuk do të thotë vetëm shqiptarë, turq ose maqedonas. Kjo do të thotë që të gjithë ata që themelohen dhe drejtohen nga një shqiptar, nëse një maqedonas është i punësuar në kompaninë e tij, atëherë ata do të mbështeten nga qeveria, dhe kjo do të bëhet në një mënyrë gjithëpërfshirëse dhe qytetarët do të jenë sa më afër. “Kreshnik Bekteshi, Ministër i Ekonomisë

Ideja, e cila është pjesë e programit të BDI-së, u promovua nga Zëvendës Kryeministri Artan Grubi, por menjëherë më pas nga Kryeministri Zaev, dhe dy ditë më parë nga Zëvendës Kryeministri për Çështjet Ekonomike Fatmir Bitiqi. Qeveria njoftoi zyrtarisht se ata do të ndihmonin të gjitha kompanitë që do të punësojë, por përkatësia etnike nuk do të jetë kriter.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Bekteshi: Subvencione për punësimet në baza etnike nga viti i ardhshëm, është pjesë e programit qeveritar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *