E njohëm Kosovën më 4 shtator, Ambasadori izraelit në Serbi

Ambasadori i ri i Izraelit në Serbi, Jahel Vilan, tha sot se nuk mund të bëhet fjalë nëse Izraeli do ta njohë Kosovën apo jo, sepse, siç tha ai për H1, Izraeli e njohu Kosovën më 4 shtator transmeton nezavisen/

Në atë datë, marrëveshjet u nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë në dy variante, dhe vetëm dokumenti i nënshkruar nga Prishtina thekson njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Izraeli, sepse Beogradi nuk dëshironte të pajtohej me këtë, por nuk mund ta parandalonte vendimin sovran të Izraelit. .

Ambasadori izraelit përsëriti se, në takimin inaugurues me Presidentin serb Aleksandër Vuçiq, ai diskutoi në përmirësimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe kur u pyet se si Vucic komentoi njohjen e Izraelit të Kosovës, Vilan tha se nuk ishte diçka me të cilën ai ishte i kënaqur. Vuќi и nuk e mbështet një gjë të tillë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

386 thoughts on “E njohëm Kosovën më 4 shtator, Ambasadori izraelit në Serbi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *