Grenell: Nuk duam fjalë boshe – do të zbatojmë marrëveshjen e 4 shtatorit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi të hënën mbrëma me Medaljen Presidenciale të Meritave, ambasadorin Richard Grenell, në nderim të kontributit të jashtëzakonshëm të Shteteve të Bashkuara për dakordimin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë do sjellë paqe, stabiliteti ekonomik dhe jetë më të mirë për qytetarët e Kosovës dhe rajonit”, tha presidenti Thaçi.

Ai falënderoi presidentin amerikan, Donald Trump, për angazhimin në arritjen e marrëveshjes ndërsa nënvizoi se “kjo marrëveshje u bë e mundshme në Shtëpinë e Bardhë dhe ne besojmë fuqishëm se përsëri SHBA-të mund të arrijë marrëveshjen finale politike për njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë”.

Zoti Grenell mbërriti të hënën në mbrëmje në Prishtinë si pjesë e një delegacioni, që drejtohet nga shefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler dhe shefja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed, pas ditë pas dakordimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë për normalizimin ekonomik.

Zoti Boehler dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nënshkruan një deklaratë të përbashkët, e cila, siç thuhet, garanton zbatimin e projekteve që dalin nga dakordimi i 4 shtatorit.

Më pas ambasadori Grenell tha se kjo vizitë është dëshmi e përkushtimit amerikan për marrëveshjen e nënshkruar në Washington.

“Erdhëm ta dëshmojmë përkushtimin rreth marrëveshjes për normalizimin ekonomik. E dimë se Kosovës i janë bërë premtime në të kaluarën dhe duam të zotohemi se do të vazhdojmë me zbatimin e marrëveshjes”, tha ai.

“Ne nuk duam fjalë boshe, ne duam t’u tregojmë qytetarëve të Kosovës se cilët janë aleatët më të mëdhenj, se ne qëndrojmë me ju dhe mund të ecim përpara me zhvillimin ekonomik”, tha ambasadori Grenell, duke theksuar se zhvillimi ekonomik, krijimi i vendeve të punës për të rinjtë do të ndryshojnë peizazhin politik të rajonit. Voa/ 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

14 thoughts on “Grenell: Nuk duam fjalë boshe – do të zbatojmë marrëveshjen e 4 shtatorit

 • 10/15/2021 at 13:18
  Permalink

  I for all time emailed this website post page to all
  my contacts, since if like to read it then my contacts will too.

  Reply
 • 10/15/2021 at 13:11
  Permalink

  I’m pretty pleased to uncover this great site.
  I need to to thank you for ones time for this fantastic read!!

  I definitely enjoyed every part of it and i also have you
  book marked to check out new information on your website.

  Reply
 • 10/12/2021 at 08:53
  Permalink

  Hi to all, since I am actually keen of reading this website’s post to be updated
  on a regular basis. It carries fastidious data.

  Reply
 • 10/12/2021 at 08:36
  Permalink

  you are truly a good webmaster. The website loading
  pace is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece.
  you’ve done a magnificent job in this matter!

  Reply
 • 10/12/2021 at 08:33
  Permalink

  We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful info to work on. You’ve performed an impressive process and our whole group can be grateful to you.

  Reply
 • 10/04/2021 at 20:31
  Permalink

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  Reply
 • 10/04/2021 at 20:01
  Permalink

  Please let me know if you’re looking for a author for your
  weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please blast me an e-mail if interested. Thank you!

  Reply
 • 10/04/2021 at 19:59
  Permalink

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

  Reply
 • 08/16/2021 at 10:19
  Permalink

  I’ve learn several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you place to make this sort of excellent
  informative website.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *