Kompanitë do të marrin ndihmë prej 14,500 denarë për punonjës nga dhjetori

Deri në fund të vitit, ndërmarrjet ndoshta do të marrin 14,500 denarë për punonjës, sipas burimeve të Alsat. Sonte, qeveria do të bie dakord për kushtet për të cilat kompanitë do të marrin këtë ndihmë shtetërore, por edhe nëse masa do të jetë e vlefshme deri në mars të vitit të ardhshëm. Pikërisht kjo, zgjatja e ndihmës shtetërore prej 14,500 denarë në tremujorin e parë të vitit 2021 është një nga 25 kërkesat e Shoqatës së Dhomave të Tregtisë drejtuar Qeverisë. Kjo dhomë thotë se sektori privat është në prag të kolapsit dhe prandaj nevojitet ndihmë urgjente financiare për kompanitë. Përndryshe, do të ketë mbyllje masive të ndërmarrjeve dhe pushime nga puna.

“Është e rëndësishme të krijojmë protokolle të sakta të punës për të gjitha aktivitetet në Maqedoni, sepse gjashtë muaj pas fillimit të kësaj krize, është me të vërtetë e rëndësishme të dimë se si do të jemi të përgatitur për gjithçka që do të ndodhë më tej. Paketa jonë ishte më e vogla, jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë. “Nëse ka një valë tjetër, ne me të vërtetë nuk e dimë se si do të përballemi me atë që vijon, veçanërisht kur nuk kemi rregulla loje pas gjashtë muajsh,” tha Danela Arsovska, presidente e SSM.

Tani për tani, dihet se shteti do të marrë ndihmë financiare nga të papunët që nuk kërkojnë punë, prindërit e vetëm, falimentuesit dhe pensionistët që kanë pensione deri në 15 mijë denarë. Tri paketat e para të masave kishin vlerë 550 milion euro, para të siguruara nga qeveria përmes huazimeve në tregjet e brendshme dhe ndërkombëtare. als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Kompanitë do të marrin ndihmë prej 14,500 denarë për punonjës nga dhjetori

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *