Kufizime të reja hyjnë në fuqi në Madrid ndërsa rastet me Covid19 rriten

Rreth 850,000 njerëzve në Madrid u është thënë të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa Spanja lufton me një rritje të madhe të rasteve të koronavirusit.

Kufizimet për lirinë e lëvizjes hynë në fuqi të hënën në pjesë të kryeqytetit spanjoll, me ata që preken vetëm në gjendje të largohen nga lagjet e tyre për nevojat themelore siç janë shkuarja në punë, shkimi te mjeku ose çimi i fëmijëve në shkollë.

Ata në zonat e prekura përfaqësojnë 13 përqind të popullsisë së Madridit, tha qeveria lokale. Ato gjithashtu përbëjnë afërsisht 24 përqind të rasteve të zbuluara javën e fundit.

Kjo vjen ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve të vendit u rrit me më shumë se 14,000 të Premten me Spanjën që pa shpërthimin më të madh në Evropë në javët e fundit.

Kufizimet janë në zona me më shumë se 1.000 infeksione për 100,000 banorë dhe do të jenë në fuqi për të paktën dy javë, tha qeveria.

Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez tha se kufizimet nuk do të shtrihen në një kthim të bllokimit të rëndë mbarëkombëtar që u pa në mars.

Qindra protestues u mblodhën në disa nga lagjet më të privuara të Madridit të Dielën, shumë prej tyre me maska, për të protestuar ndaj njoftimit të masave të reja.

Shumë thuhet se i bënë thirrje Presidentit rajonal Isabel Díaz Ayuso të largohej për vendimin e qeverisë rajonale.

Në Vallecas, një rreth në jug të Madridit, i cili ka një nga nivelet më të larta të infeksionit, protestuesit brohorisnin “Vallecas nuk është një geto” dhe mbanin pankarta duke deklaruar atë që ata e shohin si ndarje të bazuar në klasë.

Tani në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit, Madridi do të mbyllë parqet dhe kopshtet në zona të caktuara dhe ndërsa dyqanet dhe restorantet do të qëndrojnë të hapura, kapaciteti do të jetë i kufizuar. euronews/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *