Viti shkollor fillor brenda 10 ditëve, ende nuk ka dritë jeshile për qëndrim gjithëditor nëpër shkolla

Megjithëse pritej – sot nuk ka rekomandim nga Komisioni për Sëmundjet Infektive për mësimdhënie me kohë të plotë. Prindërit janë duke pritur “dritën jeshile” nga autoritetet shëndetësore që fëmijët e tyre të qëndrojnë në shkollë gjatë gjithë ditës. Këta janë nxënës deri në klasën e tretë që mund të ndjekin fizikisht mësimet.

Pse nuk ka vendim sot – u përgjigj Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce. Ai i tha Telma-s se Komisioni për Sëmundjet Infektive pret informata shtesë nga institucionet e tjera. Bëhet fjalë për statistika të hollësishme nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës. Ekspertët në Komision po presin shifrat nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës se sa prindër kanë zgjedhur klasat me praninë fizike të fëmijëve të tyre, në mënyrë që ata të mund të përgatisin protokolle dhe të shohin nëse do të jetë e mundur të lejohet një qëndrim i plotë ditor.

Informacioni i fundit zyrtar nga Komisioni për Sëmundje Infektive ishte se nuk do të lejohet një ditë e tërë, dhe u konfirmua nga Dr. Viktor Isjanovski, drejtori i Qendrës Shëndetësore Shkup.

Nga ana tjetër, viti shkollor fillon për dhjetë ditë. Për ekspertët, pamja epidemiologjike është baza mbi të cilën ato drejtohen dhe do të drejtohen në periudhën tjetër në të cilën pritet vala vjeshtore e infektuar rishtas. “Nëse numri i fëmijëve të infektuar rritet ndjeshëm dhe kopshtet që janë tashmë të hapura – ata do të mbyllin dyert përsëri,” tha dje Isjanovski për mediat dje. telma/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Viti shkollor fillor brenda 10 ditëve, ende nuk ka dritë jeshile për qëndrim gjithëditor nëpër shkolla

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *