Kosova së shpejti do ta ketë vendin në hartën e UNESCO-s

Sot mora pjesë në ngjarjen kulturore në të cilën u promovua diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale në Parkun arkeologjik “Ulpiana”. E përgëzoj ministren e Kulturës, Vlora Dumoshi, për këtë organizim dhe në veçanti studentët nga vendet e ndryshme që sot na nderuan dhe na bënë pjesë të komunitetit të trashëgimisë së kultutore dhe arekologjike në nivel botëror shkruan KM i Kosovës, Hoti.

Sot është edhe obligim institucional me qenë bashkë me ministren e Kulturës, por edhe kënaqësi me qenë në këtë ambient për t’i parë vajzat, djemtë, burrat e gratë që i prezantojnë veshjet e trevave të ndryshme shqiptare edhe të komuniteteve që jetojnë në Kosovë, që e përbëjnë gjithë atë koloritin dhe trashëgiminë kulturore jo vetëm të Kosovës por edhe të Evropës dhe mbarë botës.

Është ngjarje shumë e mirë që sot në këtë vend historik mijëra vjeçar, bashkë edhe me Manastirin e Graçanicës edhe plot pasuri tjera historike kulturore të Kosovës që përbëjnë histori edhe trashëgimi botërore, të jemi bashkë në promovimin e këtyre veshjeve kombëtare. Ndjehemi mjaftë të nderuar që kjo trashëgimi e jona nxitë interesim edhe të studiuesve, studentëve, profesorëve nga Kili, India, e nga vendet e ndryshme të botës.

Me eskpertizën që e kemi, me këtë pasuri dhe me kujdesin e jashtëzakonshëm që ka Ministrja e Kulturës në nivelin lokal dhe këtu në nivelin qendror, Kosova së shpejti do ta ketë vendin në hartën e UNESCO-s.

Ne shpejt duhet të lëvizim drejt anëtarësimit edhe në organizata ndërkombëtare për të promovuar më shumë kulturën tonë edhe diversitetin kulturor që e kemi si Kosovë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Kosova së shpejti do ta ketë vendin në hartën e UNESCO-s

 • 08/16/2021 at 11:47
  Permalink

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

  Reply
 • 08/15/2021 at 07:49
  Permalink

  Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, as this this web
  page conations actually pleasant funny material too.

  Reply
 • 08/12/2021 at 00:36
  Permalink

  This piece of writing provides clear idea in support of the
  new users of blogging, that truly how to do blogging and site-building.

  Reply
 • 08/09/2021 at 16:20
  Permalink

  Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I will send this article to him.
  Fairly certain he’ll have a great read. Thanks for sharing!

  Kasyno online pl na prawdziwe pieniadze homepage
  kasyno internetowe z bonhusem na start

  Reply
 • 07/31/2021 at 11:21
  Permalink

  I’ve been exploring for a little bit for any high
  quality articles or blog posts in this sort of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this information So i am glad to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most undoubtedly will make certain to don?t
  fail to remember this web site and give it a glance on a constant basis.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *