Po kthehen masat restriktive në vend. Maska obligative edhe në ambiente të hapura

Filipce njofton masa të reja kufizuese ku maska do jetë e detyrueshme edhe në ambiente të hapura dhe kur je vetëm, numër i kufizuar i njerëzve në një tavolinë në një lokal

Ju do të duhet të vishni një maskë kur lëvizni jashtë. Masa u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë për të parandaluar përhapjen e pakontrolluar të numrit të të infektuarve me Covid 19. Autoritetet gjithashtu planifikojnë të kufizojnë numrin e mysafirëve në pub-et, të ulin kapacitetin e transportit publik dhe të shmangin grupe të mëdha, por kur bëhet fjalë për forca do të vendosë këto ditë. Duke njoftuar se nuk pret një valë të re vjeshte, Filipçe kërkoi nga qytetarët që të respektojnë masat në mënyrë që ata të mos kenë nevojë të vendosin karantinë të plotë dhe kufizim të lëvizjes.

– Qëllimi është të shmangim kufizimet në mënyrë që të mos ngadalësojmë ekonominë dhe diçka që do të na mbyllte në shtëpi. Një maskë në natyrë është e detyrueshme për të gjithë, edhe kur jeni vetëm, tha Venko Filipce, Ministër i Shëndetësisë.

Filipce e gjen arsyen për një statistikë kaq të keqe të koronave në vend në dasma, ahengje dhe relaksim mes qytetarëve. Përveç masave të reja, Ministri njoftoi kontrolle të intensifikuara nga institucionet kompetente me ndëshkime për festat familjare. Por tani për tani, nuk do të ketë asnjë çelës për kopshtet, megjithëse janë 15 fëmijë në një grup, as një vonesë në fillimin e vitit shkollor.

– Kopshtet ndjekin protokollet, dhe ka protokolle për shkolla, thotë Filipce.

Ministria e Shëndetësisë gjithashtu pret analiza nga spitalet dhe klinikat për rritjen e vdekshmërisë dhe mënyrën se si ata trajtojnë pacientët me Covid. Filipçe thotë se situata për momentin është e qëndrueshme për sa i përket pacientit, por ai ka frikë se dhomat e spitalit nuk do të mbipopullohen për shkak të rritjes së numrit të infektuarve. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Po kthehen masat restriktive në vend. Maska obligative edhe në ambiente të hapura

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *