Presidenti Trump flet në asamblenë e OKB-së për virusin, sulmon Kinën

Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme tëKombeve të Bashkuara, mbajtur virtualisht, Presidenti amerikan Donald Trump tha se 75 vjetpas Luftës së Dytë Botëtore dhe themelimit tëOKB-së, bota është përsëri e përfshirë në një luftëtë madhe globale, atë kundër “një virusi tëpadukshëm”.

Presidenti Trump, tha se Shtetet e Bashkuara kanëndërmarrë mobilizimin më agresiv që pas Luftëssë Dytë Botërore, duke përmendur prodhimin e njënumri rekord të respiratorëve, trajtimet që po zhvillohen, uljen e përqindjes në 5 për qind që ngaprilli, dhe përpjekjen për zhvillimin e vaksinave qëai tha se janë në fazat përfundimtare të provaveklinike.

“Ne do ta mundim virusin dhe do t’i japim fund pandemisë”, tha Presidenti Trump.

Fjalimi i pararegjistruar, pjesë e një Asamblejevirtuale të Kombeve të Bashkuara, jepej ndërsanumri i të vdekurve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara arriti në 200 mijë dhe vendi ka numrinmë të madh të viktimave dhe të infektuarve nëbotë, 6.9 milionë.

Presidenti Trump është kritikuar ashpër nga rivalii tij demokrat, Joe Biden për mënyrën si e ka trajtuar pandeminë.

“Ai po i nxit njerëzit që të mos ndjekin këshillatshkencore të ekspertëve të shëndetësisë. Presidenti duhet japë dorëheqjen”, tha zotiBiden, duke shtuar se nëse ai do të kishte vepruarmë herët, do të kishte shpëtuar mijëra jetënjerëzish nga koronavirusi”.

Në fjalimin e tij, zoti Trump, që e quajti COVID-19-ën një virus kinez, tha se OKB-ja duhet ta vërëKinën para përgjegjësisë si vendi që e “përhapikëtë murtajë” dhe kritikoi Organizatën Botërore tëShëndetësisë për deklarata të rreme për virusin. Ai tha se ajo kontrollohet nga Kina.

Presidenti Trump tha se nëse OKB-ja do që të jetëefektive, duhet të përqendrohet tek problemet e vërteta të botës, përfshirë terrorizmin, shtypjen e grave, punën e detyruar, trafikun e drogës dhe atëtë njerëzve, persekutimin fetar dhe spastriminetnik të pakicave fetare.

“Amerika do të jetë gjithnjë një udhëheqëse për tëdrejtat e njeriut. Administrata ime po çon përparalirinë fetare dhe mundësitë për grate”, tha ai duke shtuar se “ne e dime që mirëqenia e Amerikësështë guri i themelit i lirisë dhe sigurisë së botës”.

Presidenti Trump përmendi rritjen e ekonomisëpara virusit dhe tha se Shtetet e Bashkuara po e bëjnë përsëri me shpejtësi një gjë të tillë. Ai përnendi gjithashtu edhe shpenzimet për ushtrinëdhe tha se SHBA rigjallëroi NATO-n ku vendet e tjera po paguajnë tani shumë të tepër në kuotat përaleancën.

politikën e tij jashtme, zoti Trump ka vënë pikëpyetje publikisht vlerën e aleancave dhe organizatave ndërkombëtare, përfshirë NATO-n, Organizatën Botërore Tregëtisë dhe Organizatën Botërore Shëndetësisë.

Mes atyre që i quajti suksese ndërkombëtare tëadministratës, Presidenti Trump përmendimarrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit.

“Këtë muaj ne arritëm një marrëveshje paqeje mesSerbisë dhe Kosovës. Ne arritëm dy suksekse tëmëdha me dy marrëveshjeje paqeje në Lindjen e Mesme”, tha ai duke iu referuar atyre të Izraelitme Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin.

Presidenti Trump foli gjithashtu edhe përpërpjekjet për t’i dhënë fund luftës Afganistan, ku forcat amerikane janë dislokuar nga viti2001. Sipas planeve administratës, niveli itrupave amerikane atë vend, do ulet 4,500 deri nëntor.

Shtetet e Bashkuara po punojnë për t’i dhënë fund luftës Afganistan, duke i sjellë trupat shtëpi. Amerika po kryen rolin e saj historik përvendosjen e paqes”, tha ai.

“Ne jemi më të fuqishëm se kurrë më parë”, thaPresidenti Trump duke shtuar se vetëm duke u kujdesur për qytetarët e tu, mund të arrish bashkëpunim të vërtetë.

“Unë me krenari vë Amerikën të parën, ashtu siedhe ju duhet të vini vendet tuaja të parat”, tha ai.

Presidenti shprehu bindjen se vitin e ardhshëmAsambleja do të mblidhet si gjithmonë me praninëe udhëheqësve dhe se do të jetë një nga vitet mëmadhështore në histori. Voa/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

24 thoughts on “Presidenti Trump flet në asamblenë e OKB-së për virusin, sulmon Kinën

 • 05/23/2021 at 17:32
  Permalink

  Совершенно очевидно, что при подключении к всемирной паутине выбор интернет-провайдера играет ключевую роль, поскольку именно от возможностей оператора зависит качество и надежность вашего доступа к сети.
  В статье на webonserver.space предлагаем определиться с интернетом.

  При выборе провайдера необходимо обязательно учитывать:

  – скоростные возможности;
  – перечень доступных сервисов;
  – наличие выгодных тарифных планов;
  – уровень технического обслуживания.

  Провайдер занимает одну из лидирующих позиций среди провайдеров всеукраинского масштаба. Наше покрытие охватывает значительную часть Киева и продолжает расширяться с каждым днем.

  Лучшие тарифные планы от позволяют клиентам выбрать наиболее подходящий им комплект услуг: от наиболее лаконичного варианта до максимально функционального пакета. Таким образом, пользователь имеет возможность оплачивать только те сервисы, которые ему действительно необходимы. Кроме того, абонент может выбрать интернет-доступ в формате «Интернет+ТВ», а также организовать домашнюю Wi-Fi сеть.

  При недостаточном количестве средств на счету клиента, ему предоставляется кредитный период, открывающий доступ к Интернету на четыре дня.

  Мы обеспечиваем своим клиентам круглосуточную консультационную и техническую поддержку. Специалисты нашей компании осуществляют своевременное профилактическое обслуживание оборудования с целью исключения возможных сбоев и неполадок.

  Reply
 • 05/08/2021 at 22:47
  Permalink

  [url=https://viagracialisnorx.com/]over the counter generic sildenafil[/url] [url=https://viagrasildenafilcialistadalafil.com/]price of viagra 100mg tablet[/url] [url=https://sildenafilcitviagra.com/]sildenafil citrate online[/url] [url=https://viagracialismed.com/]female viagra nz[/url] [url=https://cialisxtab.com/]tadalafil india 20mg[/url]

  Reply
 • 05/07/2021 at 11:33
  Permalink

  Конференция Бундеслиги на ARD – это классическое освещение футбольных событий для радио. В новом сезоне он впервые довольно происходить в эфир в течение 90 минут, об этом сообщает ресурс Netgate. Это обрубок молодежного продвижения телерадиовещательной сети.

  Каждую субботу в среднем 7,4 миллиона прислуга слушают Бундеслигу на радиостанциях ARD, и в будущем сезоне в связи с новыми правами на аудиоматериалы это сходство гораздо возрастет. “Мы совершенствуем сервис и готовы поставлять полные отчеты обо всех матчах 1-й и 2-й Бундеслиги”, – сказал Маркус Теппер в интервью Deutsche Presse-Agentur. Спортивный координатор радио ARD также обнародовал 90-минутную конференцию по субботам во второй половине дня.

  Впрочем сей масштабный футбольный часть будет звенеть не для классическом FM-радио, а в эфире различных онлайн-сервисов, таких только фирменные приложения и веб-сайты станций. “Мета заключается в часть, чтобы нас было свободно найти и легко использовать”, – объявил Теппер.
  Почему так поступает общий вещатель? “АРД стремится к расширению своего цифрового портфеля, – пояснил Теппер. “Это инвестиции в будущее”. И: “Мы хотим привлечь новых участников и слушателей с помощью нового предложения”.

  Больше онлайн – для несовершеннолетний аудитории

  Эта политика также включает в себя права на видеоклипы сообразно утрам в понедельник, которые также были приобретены недавно и которые начальник ARD Часть Бухроу назвал “огромной возможностью”, если приобретал лицензии прошлым летом. ARD хочет “сооружать больше онлайн ради более юный аудитории”, – сказал Бухров. До конца текущего сезона ARD владеет только правами для аудиовещание своих радиостанций для классического приема в FM-диапазоне. Все в июне прошлого возраст вещательная сеть также приобрела на аукционе права на аудиовещание в Интернете. “Мы недолго радовались, а после приступили к работе”, – сообщил Теппер.

  Этот часть прав изменился будто никакой новый после последние годы. После старта в 2008 году на 90elf, аудиорепортажи сначала были доступны для сайте fun1.fm, а ныне предварительно конца текущего сезона – для Amazon “Prime Music”. Футбольные репортажи теперь дозволено вслушиваться бескорыстно на сайте розничного гиганта, однако они прерываются рекламой.

  Reply
 • 03/04/2021 at 07:42
  Permalink

  evde tek başına mı kaldın ? porno mu izlemek
  istiyorsun ? e daha ne duruyorsun porno izlemek çok kolay.
  porno porno porno
  sikiş sikiş sokuş izle ağzına verme
  izle.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *