Aeroplani izraelit zbarkon në Bahrein pa normalizimit të raporteve

Fluturimi i parë i njohur i drejtpërdrejtë tregtar midis Izraelit dhe Bahreinit ka zbarkuar në mbretërinë ishullore, vetëm një javë pasi nënshkroi një marrëveshje së bashku me Emiratet e Bashkuara Arabe për normalizimin e marrëdhënieve.

Të dhënat e fluturimit nga faqja e internetit e Flightradar24 treguan se një Airbus A320 i Israir Airlines u ul në Aeroportin Ndërkombëtar të Bahreinit pas një fluturimi gati tre orësh nga Aeroporti Ndërkombëtar Ben-Gurion i Tel Avivit të Mërkurën.

Nuk kishte njohje të menjëhershme të fluturimit nga qeveria izraelite, megjithëse Kryeministri Benjamin Netanyahu të martën foli me telefon me Princin e Kurorës së Bahreinit Salman bin Hamad Al Khalifa.

“Ne diskutuam se si mund t’i shtojmë shpejt përmbajtjes marrëveshjeve midis Bahreinit dhe Izraelit dhe ta kthejmë këtë paqe në paqe ekonomike, paqe teknologjike, paqe turistike, paqe në të gjitha këto fusha”, tha një deklaratë nga Netanyahu.

Media izraelite raportoi se një delegacion i qeverisë izraelite ishte në bordin e fluturimit.

Mediat shtetërore të Bahreinit nuk e pranuan menjëherë fluturimin. Zyrtarët në ishullin pranë brigjeve të Arabisë Saudite nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment, as ambasada amerikane në Manama. aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

41 thoughts on “Aeroplani izraelit zbarkon në Bahrein pa normalizimit të raporteve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *