Myslimanët fitojnë betejën e gjykatës së thirrjes për lutje në qytetin gjerman

Një gjykatë gjermane refuzoi të mërkurën një kërkesë për të heshtur thirrjen e muezinit nga një xhami në një qytet të vogël pas një mosmarrëveshje ligjore që zgjati pesë vjet.

Komuniteti Islam Islam (Ditib) tani mund të përdorë edhe një herë një altoparlant për të thirrur besimtarët në lutje në qytetin Oer-Erkenschwick në shtetin e Nordrhein-Westfalen.

Banorët lokalë paraqitën një ankesë në 2015 kundër lejes përkatëse, e cila lejonte komunitetin mysliman të përdorte altoparlantin për më së shumti 15 minuta ndërmjet mesditës dhe 2 pasdite të Premten.

Ezani u hesht për pesë vjet për shkak të ankesës, të paraqitur nga një çift që jetonte rreth 900 metra (984 jardë) nga xhamia, i cili tha se liria e tyre e fesë u imponohej nga zëri.

Gjykata, e cila ulet në Muenster, hodhi poshtë argumentin e tyre.

“Çdo shoqëri duhet të pranojë që dikush ndonjëherë do të jetë i vetëdijshëm se të tjerët ushtrojnë besimin e tyre,” tha gjyqtarja kryesuese Annette Kleinschnittger.

Për sa kohë që askush nuk ishte i detyruar të praktikonte fenë e tij, nuk kishte arsye për ankesë, vendosi ajo. aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

169 thoughts on “Myslimanët fitojnë betejën e gjykatës së thirrjes për lutje në qytetin gjerman

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *