Vuçiq në OKB: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi mbrëm para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (Asambleja e Përgjithshme e KB) se Beogradi beson se dialogu do të jetë në gjendje të arrijë një zgjidhje për çështjen e Kosovës, por se ai kurrë nuk do të pranojë poshtërimin.

Në sesionin e 75-të vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të KB, virtuale për herë të parë, me fjalime të regjistruara të krerëve të shteteve ose qeverive, Vuçiq tha se pika e fillimit në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës nuk duhet të jetë “poshtëruese dhe e papranueshme” për Serbinë, e cila përfaqëson pavarësinë e Kosovës.

“Ne besojmë se pas një dialogu të gjatë dhe të vështirë, mund të arrihet një zgjidhje, por sigurohuni që Serbia kurrë nuk do të pranojë poshtërimin. Asgjë nuk është e pranueshme për ne që nuk është një kompromis me të cilin të dy palët duhet të jenë njësoj të kënaqur ose të pakënaqur,” tha Vuçiq.

Ai vlerësoi se hapi i parë është rinovimi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës nën kujdesin e BE-së, pas 20 muajve stanjacion, por ai gjithashtu përshkroi nënshkrimin e fundit të marrëveshjes së Uashingtonit midis Serbisë dhe Kosovës mbi normalizimin e marrëdhënieve ekonomike si një hap i madh përpara.

“Unë e shfrytëzoj këtë mundësi për të theksuar dhe vlerësuar rolin shumë konstruktiv dhe të rëndësishëm që administrata e Presidentit të SHBA Donald Trump luajti në arritjen e një marrëveshjeje, e cila është e angazhuar për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme dhe të qëndrueshme për këtë çështje të rëndësishme”, tha presidenti serb.

Vuçiq tha se anëtarësimi në Bashkimin Evropian mbetet përparësia e politikës së jashtme të Serbisë, por se ai nuk përjashton thellimin e bashkëpunimit me vendet e tjera.

“Ne ushqejmë marrëdhënie partneriteti me vendet perëndimore, përfshirë bashkëpunimin gjithnjë e më intensiv me Shtetet e Bashkuara, por në të njëjtën kohë jemi krenarë për marrëdhëniet e jashtëzakonshme me Rusinë dhe Kinën. Siç mund ta shihni, ne nuk e fshehim atë, ne jemi krenarë për miqësitë tona. “Bashkëpunimi me vendet miqësore afrikane, aziatike dhe të Amerikës së Jugut është gjithashtu fokusi i politikës sonë të jashtme,” tha ai, shkruan danas.

Ai shtoi se pika themelore e fillimit të politikës së jashtme të Serbisë është përmirësimi i bashkëpunimit rajonal.

“Serbia po përpiqet të vërë një theks të veçantë në zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik, sepse beson se një qasje e tillë mund të kontribuojë në forcimin e besimit të ndërsjellë dhe zgjidhjen më të lehtë të çështjeve të hapura,” tha Vuçiq.

Ai tha se me udhëheqësit nga rajoni, ai nisi iniciativën “mini-Shengen”, të hapur për ekonomitë e tjera në Ballkanin Perëndimor.

Vuçiq deklaroi se vendimi për krijimin e “korridoreve të gjelbrat” në rajon ishte i dobishëm dhe se ai mundësoi transportin e papenguar të ndihmës gjatë pandemisë së virusit korona.

Vuçiq tha se Serbia i kushton shumë rëndësi përpjekjeve të KB për të ruajtur paqen dhe sigurinë në botë dhe theksoi se Serbia është vendi kryesor në rajon dhe i nëntë në Evropë për sa i përket kontributit për forcat ushtarake dhe policore në misionet e KB.

Ai tha se Karta e KB duhet të jetë kushtetuta e bashkësisë ndërkombëtare dhe shtoi se Serbia mbështet fuqimisht multilateralizmin dhe parimet e përfshira në Kartën e KB.

“Duke mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial dhe respektin për Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të KB, Serbia po mbron gjithashtu ligjin ndërkombëtar, Kartën e KB dhe autoritetin e Këshillit të Sigurimit,” tha Vuçiq.

Ai shtoi se “dhuna e të mëdhenjve dhe të fuqishmëve shpesh di të kthehet kundër tyre” dhe si një shembull që “nuk duhet të jetosh në të vegjël” deklaroi se “populli serb i dha fund perandorisë që zgjati gati një mijë vjet”.

Vuçiq tha se pandemia e virusit koronar konfirmoi nevojën për të forcuar rolin e KB, duke vlerësuar se agjencitë e specializuara si Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kanë një rol të pazëvendësueshëm.

“KB-të duhet t’i përshtaten rrethanave të reja dhe të jenë të gatshme për një përgjigje të përbashkët ndaj sfidave të epokës moderne. “Realiteti i ri në botë është një tjetër provë se sfidat moderne nuk i njohin kufijtë e shteteve,” tha Vuçiq.

Ai tha se Serbia mori ndihmën e vendeve mike në luftën kundër virusit korona kur i duhej më së shumti, dhe falënderoi Kombet e Bashkuara dhe OBSH për ndihmën e tyre.

“Unë dua të falënderoj partnerët tanë evropianë, miqtë tanë kinezë dhe miqtë tanë rusë,” tha Vuçiq.

Ai deklaroi se Serbia arriti të mbajë një sistem të qëndrueshëm fiskal dhe monetar, i cili siç tha ai mund të “përballojë plotësisht” masat për të ndihmuar ekonominë.

“Ne nuk jemi një vend i pasur, por as nuk jemi të varfër, shpresojmë që deri në fund të këtij viti të kemi normën më të lartë të rritjes në Evropë,” shtoi ai në fjalimin e tij në OKB. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

26 thoughts on “Vuçiq në OKB: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në çështjen e Kosovës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *