Covid -19/Raste rekord në Francë, Britani. Javë e vështirë për Spanjën

Mbretëria e Bashkuar dhe Franca regjistruan kërcime ditore rekord në rastet e koronavirusit të Enjten, me spitalet në Paris, duke planifikuar për më pak operacione në “një garë kundër orës” mes frikës në rritje për një fluks të mundshëm të pacientëve me COVID-19.

Ndërkohë, autoritetet shëndetësore Spanja paralajmëruan për “javë të vështira përpara” për banorët e Madridit ndërsa infeksionet COVID-19 të vendit kaluan 700,000 pas një rritje të rasteve në rajonin e kryeqytetit.

Paraqitja e rasteve në Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe Spanjë vijnë ndërsa Evropa përgatit një valë të dytë të infeksioneve të koronavirusit, pjesërisht për shkak të relaksimit të bordurave të lidhura me virusin gjatë verës.

Në Britani, autoritetet shëndetësore regjistruan 6,632 infeksione të Enjten – më e larta e vendit në një ditë të vetme që nga fillimi i pandemisë. Shifra e çoi totalin e MB në më shumë se 418,000 raste.

Yvonne Doyle, drejtori mjekësor i Shëndetit Publik Angli, tha se rastet e reja ishin një “paralajmërim i zymtë për të gjithë ne” dhe nxiti publikun të shkarkonte aplikacionin qeveritar për gjurmimin e kontakteve dhe të ndiqte kufizime të reja për të kontrolluar përhapjen e virusit.

“Sinjalet janë të qarta. Shkalla e pozitivitetit po rritet në të gjitha grupmoshat dhe ne do të vazhdojmë të shohim rritje të niveleve të pranimit në spital dhe kujdes kritik. ” aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

159 thoughts on “Covid -19/Raste rekord në Francë, Britani. Javë e vështirë për Spanjën

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *